Dnešné kozmické plány NASA
Od prvého vstupu človeka na mimozemské teleso uplynie v júli 38 rokov. Pre starších to znamená výročie vzbudzujúce hrdosť na ľudstvo. Pre mladších, ktorí nezažili vzrušenie priameho televízneho prenosu z Mesiaca, zväčša len filmové či knižné obrázky. O pár rokov sa to zmení.
Kozmonautiku čaká nová éra. Dôvody odrážajú aj trendy vývoja ľudstva a obmedzené možnosti Zeme. Na Ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to v januári pripomenul šéf NASA Michael Griffin. Tento aerokozmický inžinier má tiež ekonomické vzdelanie. Vie, že kozmonautika už nemôže byť „iba“ prieskumná. V Davose vyhlásil, že vesmír treba zahrnúť do sféry nášho ekonomického vplyvu. Poukázal na nosné produkty, ktoré vznikli vďaka kozmickému výskumu. Ako mikroprocesor či palivový článok. Nutnosť býva matkou vynálezu. Kozmonautika inšpiruje k riešeniam, ktoré by sa inak ešte dlho nezrodili.
M. Griffin spomenul prejav prezidenta Johna Kennedyho o prieskume vesmíru iba deň pred jeho zavraždením. J. Kennedy citoval írskeho spisovateľa, ktorý napísal, že keď ako chlapec prišiel s kamarátmi k zdanlivo nezdolateľnému múru, prehodili cezeň čiapky, aby sa naň museli vyškriabať. Dnes sú na tom podobne USA, EÚ, Rusko, Čína, Japonsko, India a ďalšie krajiny v kozme. Aby sa využili doterajšie investície, „pribrzdenú“ kozmonautiku treba rozvíjať tak, ako káže logika veci. Aj veľké zemepisné objavy Európanov v 16. storočí podnietil obchod.