V čase vzniku easyJet avizoval letenky za cenu džínsov. Ryanair dá dvojnásobok rozdielu ceny tomu, kto nájde lacnejšie letenky u konkurencie. A SkyEurope tvrdí, že lacné letenky demokratizujú dopravu. Štandardní dopravcovia si myslia, že low costom netreba vždy veriť. Skúsenejší cestujúci hovoria, že pri nákupe leteniek sa dá výrazne ušetriť. Ibaže v súčasnosti je všetko trochu zložitejšie.
Kto na internete hľadá lacnú letenku, zvyčajne dačo nájde. Musí mať však čas a prehľadávať trpezlivo. Študenti tvrdia, že čo sa dá, kupujú cez internet. Ale neraz museli odchod preložiť o niekoľko dní, lebo každý deň sú ceny iné. Naopak, traja z troch oslovených podnikateľov Profitu povedali, že letenky i ostatné vybavovačky okolo cesty, najmä ubytovanie, im práve pre vyhľadávanie najlepších ponúk obstaráva cestovná agentúra. Ich čas sú peniaze. „Polhodinu, ktorú by som strávil hľadaním najlacnejšej alternatívy, viem stráviť aj užitočnejšie v biznise,“ hovorí spolumajiteľ trnavskej firmy, ktorý lieta dva-tri razy mesačne.
Príklad Frankfurt
„Neleťte z Bratislavy,“ poradila mu jeho cestovná agentúra, hoci z Bratislavy sa do Frankfurtu lieta denne. Na cestu mu kúpila odlet z Viedne. O 180 eur drahší než z Bratislavy – ale iba na prvý pohľad. Z Bratislavy by totiž musel letieť už deň pred rokovaním a priletel by pol hodiny pred polnocou, lebo iné spojenie nie je. Letisko Frankfurt-Hahn je navyše 130 kilometrov od centra veľkomesta. Autobus stojí 16 eur a taxík 150 eur. Vynásobené dvoma, pretože pôjde aj späť. Za slušný hotel, kam by sa doterigal po druhej v noci, dá približne sto eur.