Softvérové inžinierstvo nie je práca na osem hodín, je to neustále vzdelávanie sa a rozmýšľanie od rána do večera
Žilinská firma Ipesoft dodnes stojí na hranici neprebádaného územia. V mnohom sa jej inžinieri nemajú ani na koho obrátiť so žiadosťou o radu, pretože sa púšťajú do oblastí, ktoré sú pre všetkých nové.
Spoločnosť Ipesoft som nezakladal sám. Po roku 1989 sme sa niekoľkí z Výskumného ústavu výpočtovej techniky v Žiline dali na podnikanie. Boli sme mladí a veľmi sme vtedy nevedeli, do čoho ideme. Chceli sme však v nových príležitostiach využiť svoje vzdelanie a skúsenosti. Začínali sme podobne ako mnoho ďalších s PC a sieťami, ale aj vývojom softvéru pre zahraničnú firmu. Väčšinu aktivít sme už vtedy orientovali na riešenia pre priemyselnú prax. Postupne sme však chceli robiť niečo svoje. Na Slovensku sa v tom čase uskutočňovali prvé pokusy s rádiovými dátovými prenosmi a diaľkovým ovládaním v energetických aplikáciách. Paralelne na tom pracovalo viacero spoločností. Tam niekde vznikli zárodky toho, čo je dnes naším technologickým produktom – D2000 systém pre podporu riadenia v reálnom čase. Povedali sme si, že náš softvér chceme postaviť tak, aby ho mohli používať aj iní inžinieri ako bázovú technológiu. Teda urobiť z neho produkt. A to bol ten kľúčový bod. Je veľký rozdiel, či robíme softvér pre jednu konkrétnu aplikáciu alebo či sme ho schopní niekomu predať ako vývojový nástroj, ktorý bude on ďalej aplikovať.
Na začiatku sme nevedeli, ako sa to má robiť, boli sme však technicky podkutí. Navyše z predchádzajúcej praxe sme vedeli, ako sa to robiť nemá. Pol roka sme kreslili návrhy základných prvkov nášho systému a potom sme ho začali programovať.