Film
Kliatba zlatého kvetu
? Diela ázijskej kinematografie sú vždy spestrením kalendára milovníka filmov. A to napriek tomu, že aj filmová brandža už dávno vie, čo je globalizácia. Ako príklad môže poslúžiť čínsko-hongkonská koprodukcia Kliatba zlatého kvetu, ktorej tvorcovia evidentne mysleli aj na „západného“ diváka. Príbeh filmu sa síce odohráva v starej Číne, no dôraz na dokonalý styling postáv a prefíkanú erotiku celkom určite odkazuje na modernú súčasnosť. Napriek tomu si nový film režiséra Zhanga Yimoua zachováva čaro ázijskej exotiky. Celkom určite k tomu prispieva špecificky „východná“ psychológia postáv, ktorá variuje medzi stoickým pokojom a výbuchmi nespútaných emócií. Jedinečná je aj kostýmová výprava a nevídaná farebnosť interiérov, ktorá samotná je dostatočným dôvodom na návštevu tohto filmu. Snímka Kliatba zlatého kvetu rozpráva tragický príbeh cisárskej rodiny, ktorého náboj spočíva v tom, že žiadna z hlavných postáv jednoznačne nestelesňuje dobro alebo zlo. Dramatické finále, odohrávajúce sa počas Slávnosti chryzantém, ukazuje, že kliatba drží v pazúroch celú rodinu a na vyslobodenie z nej nestačia ani potoky preliatej krvi.(pg)
Výtvarné umenie
Foto-komiks Františka Skálu
? František Skála je výtvarný umelec, performer, hudobník a ešte kadekto iný. Spoluzakladateľ českého umeleckého združenia Tvrdohlaví sa slovenskému publiku aktuálne predstavuje prostredníctvom média, ktoré sa len tak často nevidí: foto-komiks. Výstava v bratislavskom Českom centre pod názvom Cílkovo dobrodružství nadväzuje na Skálov projekt obrázkovej detskej knihy Jak Cílek Lídu našel. Už aj fakt, že na vernisáži výstavy sa žiadne deti nevyskytovali, poukazuje na to, že Skálova rozprávka nie je určená len pre drobizg. Aj dospelí určite ocenia humor, fantáziu a kreativitu umelcovho netradičného výtvarného počinu. Fascinujúca je predovšetkým pedantnosť a mravčia práca autora, ktorú vidieť za postavami-bábkami a všetkými rekvizitami, ktoré tvoria inventár rozprávaného príbehu. F. Skála svoje figúrky vsádza do reálnych prírodných kulís a fotografické snímky týchto scén následne dopĺňa komiksovými bublinami so sprievodným textom. Výsledkom je zaujímavý mix „trnkovskej“ poetiky animovaného filmu a modernej reči kreslených stripov. Výstavu, ktorá potrvá ešte do konca októbra, dopĺňa niekoľko Skálových výtvarných „artefaktov“, ktoré dokonale korešpondujú s atmosférou príbehu z tajomného lesa.(pg)
Desatoro Mira Šindelku
Prikázanie deviate – Nebudeš túžiť po manželke blížneho
? Umelec sa so svojou „prácou“ žení. Berie si ju za manželku pred svedkami, pozostávajúcimi z divákov, poslucháčov, čitateľov, a sľubuje jej vernosť. Spolunažívajú v jednom ateliéri, na divadelnej scéne, hudobnom pódiu, na filmovom pľaci, v umelcovej pracovni.