Katalánci milujú fiesty. Kráľovnou medzi nimi je La Mercé
Čo majú Katalánci, Česi a Slováci spoločné? Predsa La Mercé – najpopulárnejšiu barcelonskú slávnosť. Slovákov inšpirovala, myšlienky českého Sokola sa, naopak, premietli do jednej z najstarších miestnych tradícií – stavania ľudských pyramíd nazývaných castellers.
Deväť hodín večer a deti i dospelí majú na očiach slnečné okuliare. Deti pozakrývané ústa šatkami a poniektoré i rúškami. Napriek teplému počasiu sú domáci v bundách a mikinách, cudzinci v tričkách s krátkymi rukávmi. Riskujú malé popáleniny od iskier ohňostroja. Na to upozorňujú aj internetové stránky organizátorov festivalu. A potom sa to začína. Ohlušujúci rachot, treskot, tisíce iskier a ohnivý dážď. Ulicami Barcelony sa v polovici septembra začal pochod drakov. Je predsa fiesta. La Mercé.
Sprievod drakov
V okolí trhu Mercat de Santa Caterina a priľahlej Avinguda de Francesc Cambó sa za zvuku bubnov šinie množstvo drakov, diablov a rozličných príšer. Ľudia sa na sprievod nielen pozerajú, ale i tancujú, kričia, spievajú, pískajú. Vychytiť miesto s dobrým výhľadom z blízka nie je ľahké. Hodiny pred začiatkom sprievodu sa zhromažďujú záujemcovia okolo tradičnej trasy. Poniektorí sedia na zemi na dekách, ktorými sa budú neskôr chrániť pred sršiacimi iskrami. Iní len tak postávajú a diskutujú. Medzi všetkých sa preplietajú predavači koly a piva. Kým diváci sú v radostnom očakávaní, aktérov sprievodu zmáha podchvíľou tréma. Nečudo. Na slávnostný pochod sa pripravujú celý rok. Vymýšľajú choreografiu, stavajú drakov, pripravujú kostýmy a v neposlednom rade pyrotechniku. Katalánci ju milujú. Je neodmysliteľnou súčasťou každej slávnosti, nielen La Mercé, ktorá sa každoročne odohráva okolo 24. septembra a trvá päť dní. Jej začiatky sa datujú do roku 1902, no história siaha ďalej. Koná sa na počesť ochrankyne a patrónky Barcelony, Božej Matky milosrdnej, ktorá podľa povesti v sedemnástom storočí zachránila mesto pred náletom kobyliek.