Hoci prerozprávaná literatúra je v zámorí veľký biznis, na Slovensku zatiaľ nie sú odvážlivci, ktorí by sa pustili do jej vydávania
Príbeh má svoje čaro, keď ho ktosi vysloví. Práve preto mnoho spisovateľov robí takzvané čítačky, na ktorých sa z návštevníkov stávajú poslucháči a vstrebávajú príbeh iným spôsobom. Vypočuť si knihu môžu v mnohých krajinách čitatelia aj doma. Stačí, ak si namiesto papierovej verzie kúpia jej zvukový variant.
Okrem toho, že to má umeleckú hodnotu, ide zároveň o dobrý biznis s veľkou perspektívou. Hoci na Slovensku ide o jednu z oblastí, ktorá zatiaľ neoslovila žiadneho odvážlivca, ktorý by sa snažil v mene kultúry získať finančnú podporu a vydávať knihy vo zvuku. Ani nijaký podnikateľ sa zatiaľ do toho nevrhol, i keď napríklad v USA urobí tento druh biznisu podľa odhadov ročne obrat dve miliardy dolárov.
Hrozba tlačeným publikáciám?
Knihy vo zvuku sú zaujímavá oblasť kultúry. Určite nie nová. Veď rozprávané príbehy tu boli dávno predtým, než ich ľudia začali zaznamenávať pomocou písma. S rozšírením digitálnych prenosných prehrávačov sa zdalo, že prerozprávané knihy sa opäť dostanú do kultúrneho mainstreamu. Najmä ak trh so všetkým, čo je digitálne a audio, zarába ohromné peniaze.