Anonymní autori
Pozor na jazyk!
? Diskusné fóra sú neoddeliteľnou súčasťou obsahu na internete. Používatelia ich majú tak radi, že niekedy sa im ani nechce prečítať samu správu. Z titulku je aj tak jasné, o čo ide, a radšej rovno kliknú na diskusiu, kde sa stretnú konštruktívni kritici, náruživí diskutéri alebo len frustrovaní jednotlivci, ktorým sa chce zanadávať. Slovenských používateľov internetové fóra bavia – kým diskusné sekcie oveľa navštevovanejších zahraničných webových stránok často zívajú prázdnotou, na slovenských spravodajských serveroch sa za pár hodín nazbierajú aj stovky príspevkov. Pravda, kvalitu debaty dvíha len malé percento a čím je téma kontroverznejšia, tým je aj výskyt prízemných reakcií vyšší. Veď ľahko sa nadáva a kritizuje, keď sa pod názor netreba podpísať vlastným menom, ale tajomnou prezývkou.
Reakcie prekračujúce hranice slušnosti a etiky zväčša zmažú – na vlastný či cudzí podnet – prevádzkovatelia stránok. Britské súdy však rozhodli, že to nestačí, a ak niekto poškodzuje na webe meno druhého, treba vyvodiť dôsledky a odhaliť jeho či jej identitu. Stalo sa tak v prípade fanúšikov futbalového tímu Sheffield Wednesday, ktorí anonymne kritizovali manažment klubu. Vedenie na súde žiadalo, aby prevádzkovateľ stránky Owlstalk, na ktorej môžu nadšenci Sheffieldu chatovať, prezradil mená jedenástich fanúšikov ohovárajúcich šéfov klubu. Súd tak nakoniec nariadil len v prípade troch používateľov, ktorí manažérov obvinili z „chamtivosti, sebectva, nedôveryhodnosti a nečestného správania“.
Právo na ochranu reputácie podľa rozsudku prevážilo nad právom slobodne a anonymne vyjadrovať názor na webe. Podľa právnika zastupujúceho vedenie Sheffieldu sa potvrdilo, že internet je médium ako ktorékoľvek iné – aj ľudia vyjadrujúci svoj názor v televízii, tlači či rádiu nesú zodpovednosť za každú vyslovenú vetu.