Z usporených peňazí majú výhodu obce, ale aj ich obyvatelia
Niektorých ľudí na triedenie odpadu presvedčia ekologické argumenty. Uspokoja sa tým, že neznečistia prírodu a ovzdušie. Iných, pohodlnejších k separácii donútia iba finančné stimuly. Sú však aj takí ľudia, ktorí začali separovať z praktických pohnútok – jednoducho sa im odpad nezmestí do koša.
Vobci Marianka pri Bratislave začali separovať odpad už pred dvoma rokmi. V tejto záhorskej dedine totiž dynamicky rastie počet obyvateľov a s nimi sa kopil aj odpad. Obecný rozpočet začal mať problém s jeho likvidáciou. Skúsili to najprv s PET fľašami, ktoré sa dovtedy bežne pálili na záhradách. Snaha sa ujala a samotní obyvatelia začali na vedenie obce tlačiť, aby sa triedil aj iný odpad. Od septembra majú v dedine deväť zberných miest, na ktorých sú kontajnery na plasty, papier a sklo. A táto obec už nie je na Slovensku výnimkou.
Čo triediť
V minulosti domácnosť triedila a recyklovala takmer všetko. Pravda, to sa dalo zväčša na dedine. Tiež nebolo toľko obalov a tie, čo boli, napríklad fľaše, sa vykupovali. S nárastom obalov sa budeme musieť pokúsiť spracovať aj iné materiály. V Rakúsku triedia takmer všetko – od plastov cez kovy až po papier. V Austrálii vám predavačka v supermarkete sama odporučí kúpiť si platenú tašku namiesto igelitovej.