Porovnávať produktysa vždy oplatí
Na trhu stavebného sporenia dlhodobo pôsobia traja hráči. Najväčším je Prvá stavebná sporiteľňa. Nasleduje Wüstenrot stavebná sporiteľňa a ČSOB Stavebná sporiteľňa. Každá z týchto bánk ponúka širokú škálu programov. Ich výberom klient rozhoduje o nastavení sporenia, ale aj budúceho stavebného úveru.
Čo ovplyvňuje tarifa
Prvá stavebná sporiteľňa v súčasnosti ponúka šesť taríf. Pri štyroch úročí vklady sporiteľov dvoma percentami a stavebný úver 4,7 percenta ročne. Ďalšie dve tarify, ktoré sú zamerané na lacnú pôžičku, sa úročia iba 0,1 percenta ročne. Stavebný úver je však v Úverových tarifách úročený 2,9 percenta ročne. Zvolená tarifa má vplyv aj na čas, ktorý je potrebné sporiť do pridelenia cieľovej sumy, na výšku splátky stavebného úveru a dĺžku jeho splatnosti. Najdlhšie klient musí sporiť na získanie lacnej pôžičky v Pomalej tarife a tarife Junior Extra. Aj keby vložil hneď 50 percent zvolenej cieľovej sumy, nárok na stavebný úver by získal najskôr po štyroch rokoch. Výška splátky pôžičky je v týchto tarifách od 0,3 do 0,4 percenta z cieľovej sumy.
Zmeny v úročení
Vzťah tarify s parametrami sporenia a stavebného úveru platí aj v prípade ČSOB Stavebnej sporiteľne. Tá ponúka typy sporenia Profit a Profit kľúčik a sedem taríf Kredit I až Kredit VII. Vklady sú dvoma percentami ročne úročené len pri type sporenia Profit. S ním sa viaže stavebný úver za 4,9 percenta ročne. V Kredite II až Kredite VII stavebná sporiteľňa pripisuje k úsporám klientov jedno percento ročne. Ale s nárokom na stavebný úver s ročným úročením od 3,8 do 4,2 percenta ročne. Najlacnejšiu pôžičku, za 2,9 percenta ročne, klient dostane v programe Kredit I. Ale vklady sú úročené iba 0,1 percenta ročne.