Vydavateľský biznis je často o kompromise, vyváženosti „produkcie“ vážnych žánrov s ľahšími
Vydavateľstvo LCA prednedávnom prerušilo svoju činnosť, hoci jeho knihy získali mnohé ocenenia a patrili k tomu najlepšiemu, čo sa v ostatných rokoch v slovenskej literatúre objavilo. Ocenenia zvyšujú kredit toho, kto ich dostane. Okrem iného znamenajú aj marketingový prínos – ak hovoríme o knihách, budú sa lepšie predávať. Aspoň by to tak malo byť. Nie však na Slovensku a už vôbec nie pri pôvodnej literatúre.
OKolomanovi Kertészovi Bagalovi sa v ostatných dňoch písalo i hovorilo veľa. Zatvoril vydavateľstvo, respektíve dočasne prerušil jeho činnosť, aby si ujasnil, ako ďalej. Usmieva sa, že počas fungovania vydavateľstva LCA sa nehovorilo o ňom a slovenských knižkách, ktoré vydáva, toľko čo teraz.
Spojenie LCA a knižky nemožno používať bez prívlastku slovenské. K. Bagala sa totiž pred 16 rokmi rozhodol vydávať pôvodnú slovenskú literatúru. Kvalitnú. Vydržal s tým doteraz. Prinieslo mu to uznanie v kruhoch ľudí so záujmom o čítanie i mnohé literárne ocenenia, v ktorých mu môže konkurovať máloktoré vydavateľstvo. Na druhej strane aj finančné straty a zdravotné problémy. Aj o tom je slovenská literatúra.