Výroba ohýbaného nábytku firmy Thonet zrejme na Slovensku nezažije svoju renesanciu
Stoličky so zľudoveným názvom tonetky dnes nájdete skôr v obchodoch so starožitnosťami. Ale ich mladšie verzie objavíte aj v kaviarňach či reštauráciách, ktoré si potrpia na nostalgiu. Dnes ich vyrába nemecká firma Thonet, ale aj česká spoločnosť Ton. Ich produkcia je však spojená aj so Slovenskom, konkrétne s obcou Veľké Uherce pri Partizánskom.
Pred 140 rokmi založil Michal Thonet vo Veľkých Uherciach fabriku na ohýbaný nábytok po tom, čo v roku 1865 kúpil tamojší kaštieľ od grófa Štefana Kegleviča. Stoličková továreň fungovala do roku 1923, ale rodina sídlila v kaštieli až do konca druhej svetovej vojny, keď im bol skonfiškovaný. Pred štyrmi rokmi ho od obce kúpil salzburský architekt Flavio Thonet, čím sa nehnuteľnosť dostala opäť do rúk pôvodným majiteľom. Čo s kaštieľom potomok Thonetovcov plánuje? Obnoví aj podnikanie s nábytkom?
Zdroje na kaštieľ
Thonetovský kaštieľ je zahalený do hmly, a tak si z diaľky iba predstavujeme, ako asi vyzerá. Hmla sa postupne rozostupuje a postupne aj naše obavy, či majiteľ nebude priveľmi „hoch“. Flavio Thonet i jeho žena Sophia sú však otvorení ľudia. Vítajú nás v pracovnom oblečení v čerstvo zrekonštruovanom objekte pri kaštieli. Rozprávajú o minulosti, o vzťahoch s dedinčanmi i svojich plánoch s rodinným majetkom.