Presádzanie drevín je krajné riešenie, ale je to lepšia alternatíva ako ich vyrúbanie
Tomáš Fraňo: Na území Viedne je viac chránených stromov ako na celom Slovensku. Starostlivosť o mestské dreviny vyjadruje kultúrnosť krajiny
Majiteľ pozemku, na ktorom kedysi stála lesná škôlka, uvažoval pri výstavbe domu o tom, ako zachrániť čo najviac stromov. Oslovil arboristu Tomáša Fraňa. Ten mu ponúkol nielen poradenstvo, ale sám sa na celej akcii zúčastnil. Presádzací stroj vyhĺbil v blízkosti pozemku jamy, potom postupne vysekával dreviny i s kubíkmi zeme a prenášal ich do pripravených jám. „Strom ani nezistí, že sme ho premiestnili, keď jeho koreňová sústava nie je poškodená,“ vraví Tomáš.
Pretrvávajúci stavebný boom na Slovensku neprináša iba problémy s nedostatkom základného stavebného materiálu. Čoraz častejšie si nárokuje aj plochy, na ktorých rastú vzácne a chránené stromy v úctyhodnom veku. Pretože niektorí architekti ani netušia, že by mohli takýto vzácny objekt zakomponovať do projektu (a možno je to pre nich pohodlnejšie), končí sa osud stromov zvyčajne výrubom. V lepšom prípade presadením. Dochádza tak k narušeniu mikroklímy a následnému otepľovaniu daného prostredia a k zmene prúdenia vzduchu.
Ľudia si neuvedomujú, že dôsledky takýchto zmien prichádzajú postupne. „Slovensko potrebuje prejsť určitým vývojom. Postavia sa domy a nákupné centrá, pre ktoré padnú tisícky stromov. A keď bude dostatok budov, nakoniec zistíme, že nám stromy chýbajú a začneme ich umelo vysádzať,“ hovorí certifikovaný arborista a podnikateľ v tejto oblasti Tomáš Fraňo.