Kultúrna rozdielnosť jednotlivcov má priaznivý vplyv najmä na výkon inovatívnych tímov
Tatiana Lesayová: Slovákom prekáža neosobný prístup charakteristický pre americké, nemecké či britské firmy
Otázka rôzneho prístupu k práci a zvereným úlohám vyplývajúca z kultúrnych rozdielov bola na Slovensku dlho takmer bezpredmetná. Národnostne zmiešaných tímov je však už aj tu čoraz viac. A nových problémov tiež.
Ťažkosti, s ktorými sa na Slovensku multikultúrne tímy stretávajú, vyplývajú predovšetkým z odlišného prístupu k vnímaniu pracovných problémov alebo vlastností jednotlivcov. „V našom prostredí veľmi cenenú schopnosť improvizácie chápu niektoré kultúry, napríklad ázijské, ako nedostatok systematickosti a v horšom prípade ako prejav nespoľahlivosti,“ upozorňuje Jan Urban, riaditeľ pražskej spoločnosti Consilium Group, Management Consultants.
Rovnako aj niektoré bežné prejavy národnej pracovnej kultúry, napríklad odovzdávanie pracovných odkazov e-mailom, môžu pôsobiť rušivo. Nie je to tak dávno, čo atmosféru v jednej banke rozčerila žiadosť talianskeho manažéra, aby boli počas pracovného času dvere do kancelárií otvorené a monitory počítačov nadstavené smerom k nim. On sám to považoval za spôsob, ako dohliadnuť na svojich podriadených, tí to zase považovali za obmedzovanie osobnej slobody.