Kľúčové postavy firmy Microsoft Charles Simonyi a Bill Gates prispeli miliónmi na dosiaľ najpodrobnejšie snímkovanie nočnej oblohy. Umožní zostaviť najdokonalejšiu trojrozmernú mapu vesmíru.
Large Synoptic Survey Telescope (LSST), čiže Veľký ďalekohľad na prehliadkový prieskum oblohy, je prioritou pre celonárodné vedecké inštitúcie v USA. Rozbehol sa v roku 2000, naplno v roku 2003. Dnes má verejno-súkromný charakter. Popri štátnych peniazoch, poskytovaných cez federálne laboratóriá a univerzity, ako sú Harvardova, Kolumbijská a Princetonská, sa na jeho financovaní výrazne podieľajú súkromní darcovia. Po Keckovej nadácii, ktorá sa zaslúžila o dvojicu aktuálne najväčších ďalekohľadov sveta, to bola vlani napríklad aj spoločnosť Google (vesmírne rozšírenie Googlu Earth). Tá neprispeje „iba“ finančne, ale aj know-how. LSST využije skúsenosti Googlu s efektívnym prehľadávaním obrovskej masy dát, ktorú projekt vychrlí. Na konkrétnych vývojových úlohách pracuje vyše sto vedcov, inžinierov a technikov.
Najväčšia digitálna kamera
LSST má hlavný zrkadlový objektív s priemerom 8,4 metra. Teda svetová špička. Hoci nie absolútna. Ani dnes, lebo primát patrí dvojici 10-metrových ďalekohľadov na havajskom observatóriu Mauna Kea, financovaným Keckovou nadáciou, ani pri začatí prevádzky v roku 2014.