Do kín prichádza nový český film režiséra Jana Hřebejka Medvídek ? V bratislavskej Inchebe vystúpi 8. februára hviezdny projekt elektronickej hudby Underworld ? V bratislavskej galérii Kressling vystavuje obrazy košický výtvarník Boris Sirka ? Harry Potter a Dary smrti na pultoch kníhkupectiev
Výtvarné umenie
Slovenská grafika 20. storočia
? Výstavy mapujúce dlhšie obdobia vo vývine štýlov a techník umenia majú jednu podstatnú výhodu. Vedia totiž do galérií prilákať aj nepravidelných návštevníkov, ktorých osloví možnosť pozrieť si na jednom mieste to, čo inak zvykne byť rozkúskované do viacerých čiastkových expozícií. Platí to aj o výstave Slovenská grafika 20. storočia, pripravenej Galériou mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci. Táto expozícia totiž v dosiaľ nevídanom rozsahu spoločne prezentuje rôzne generácie tuzemskej grafiky minulého storočia. Je zaujímavé pozorovať posuny tohto druhu výtvarného umenia od raných realistických drevorezov cez fantastické svety školy Albína Brunovského až po súčasnú abstraktnú tvorbu v oblasti počítačovej grafiky. Rozsiahly výstavný projekt je zároveň prehliadkou rozličných grafických techník, ku ktorým patria okrem klasického linorytu, drevorytu, serigrafie, suchej ihly a litografie aj experimentálne postupy ako korózna grafika, xerox či pečiatková technika. Okrem klasikov Majerníka, Hložníka, Fullu, Benku či Brunovského si v Mirbachovom paláci možno prezrieť diela najmladšej „digitálnej“ generácie. Výstava je prístupná až do 2. marca.(pg)
Film
Som legenda
? Hollywood nás už dávno naučil, že ak raz príde koniec sveta, dejiskom posledných chvíľ ľudstva bude Amerika. Nikoho preto neprekvapí, že aj nový katastrofický film Som legenda sa odohráva v New Yorku. Snímka rozpráva príbeh z obľúbenej kategórie „posledný človek na zemi“. Je ním Robert Neville (Will Smith), ktorý sa zachránil pred ničivou skazou zhubného vírusu. Katastrofu spôsobil liek, pôvodne vyvinutý na liečenie rakoviny, no v skutočnosti meniaci ľudí na krvilačné monštrá. Vo vyľudnenom New Yorku vedec Neville bojuje s besniacimi netvormi, objavujúcimi sa až po zotmení, a zároveň sa snaží vyrobiť liek proti zhubnej chorobe. Je zaujímavé pozorovať W. Smitha vo filme jedného herca, podobnom napríklad Stroskotancovi s Tomom Hanksom. Ale na rozdiel od Hanksa, ktorý vplyvy samoty na opustenom ostrove prezentuje uveriteľne a navyše zábavne, v Smithovom herectve sú veľké diery.