Keďže ide o zložitú problematiku, lepšie je spoľahnúť sa na daňových poradcov na komerčnom princípe
Už po niekoľko rokov odchádzajú tisíce Slovákov za prácou do zahraničia. Jednak pre postupné otváranie európskych hraníc a trhov, jednak aj pre vysokú mieru nezamestnanosti v niektorých regiónoch. Najviac ich pracuje v Rakúsku, Česku, Maďarsku, Írsku či vo Veľkej Británii. Títo zahraniční pracovníci tak každoročne riešia aj nepopulárny osobný finančný problém – vyrovnať si vlastnú daňovú povinnosť.
Presný názov k zdaneniu zarobených peňazí v zahraničí – ide v princípe vždy o príjem (mzdu) zamestnanca – sa podľa slovenskej daňovej terminológie nazýva zdanenie príjmov zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí. Základnou právnou normou, ktorá na Slovensku tento problém rieši, je zákon číslo 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a zmien, ako aj príslušná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorená s konkrétnou krajinou. O tom, s kým má Slovensko uzatvorené zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, sa možno dočítať aj na webových stránkach www.drsr.sk.
Konkrétne paragrafy, ktoré príjem zo závislej činnosti v zákone o dani z príjmov aktuálne najviac riešia, sú najmä ustanovenia paragrafových znení: § 2 (základné pojmy), písmeno d) – písmeno h), § 5, § 31 (prepočítací kurz), § 32 (daňové priznanie), § 45 (zamedzenie dvojitého zdanenia) a § 49 (lehoty na podávanie daňového priznania).