Zástancovia tykania na pracovisku tvrdia, že uľahčuje spoluprácu, šetrí čas a podporuje dobrú atmosféru ? Problém nastáva, ak sa tykanie chápe aj ako dôvod na prehliadanie nedostatkov či zvádza k zbytočnej familiárnosti ? Správne je, ak vyjadruje vzájomne dobrý vzťah, no na druhej strane nesmie diskreditovať
Zlomový bod mojej kariéry
Marek Kudzbel, generálny riaditeľ spoločnosti Fimex Capital
Zlomovým pre mňa bolo založenie vlastných firiem a postavenie na vlastné nohy. Človek tým ide do neistoty, ale na druhej strane nie je obmedzovaný nikým, len vlastným výkonom. Na kapitálovom trhu som začal pracovať už počas štúdia ako 21-ročný a od svojich 23 rokov fungujem samostatne. Viedla ma k tomu túžba po realizácii vlastných plánov, po vlastnej firme a lepšom zárobku. Je to veľká zodpovednosť, ale zároveň som slobodný.
Pochopil som, že každá práca obsahuje osemdesiat percent tvrdej driny a len dvadsať tvoria príjemné veci. Najťažšie je motivovať sa a prejsť cez tých osemdesiat. Výhodou môjho postavenia je, že postupne som si našiel spolupracovníkov, ktorí odvádzajú „ťažkú“ prácu a ja sa môžem sústrediť na strategické záležitosti. Platí tu Paretovo pravidlo 80/20. V riadiacej pozícii sa musíte sústrediť na rozhodujúcich dvadsať percent. Súčasťou podnikania sú aj neúspechy. Na vlastnej skúsenosti som sa poučil, že nie všetko sa podarí zrealizovať a dnes to už dokážem zakalkulovať do svojich plánov. Preto sa snažím reálne plánovať a púšťať sa len do vecí, ktoré majú reálnu šancu na úspech, a myslieť v dlhodobom horizonte. Prekonávať prekážky aj samého seba ma naučil šport. Medzi športom a podnikaním totiž existuje mnoho paralel.