Ako môže výstavba diaľnic jednotlivcovi skomplikovať život
Ak človek obýva dom alebo byt viacero rokov, je zrejmé, že sa tam cíti „doma“. Páči sa mu tam a chce tam zostať. Môže, ale len do chvíle, kým sa štát nerozhodne postaviť na jeho pozemku stavbu, ktorá je prospešná aj iným, inak povedané, verejnoprospešnú stavbu. Ak ide o diaľnicu, majiteľ domu či pozemku má dvojnásobnú smolu.
Nový zákon, ktorý štátu umožňuje na vybraných úsekoch diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1 začať stavať na cudzom pozemku aj bez toho, aby sa stal najskôr majiteľom pozemku, platí od januára. Štát je povinný sa s majiteľom vyrovnať, keď však on nechce, má smolu. Ak patríte k týmto občanom, ste na tom ešte relatívne dobre. Mnoho ďalších sa zrejme odškodnenia nedočká, hoci verejno-prospešná stavba im zníži cenu nehnuteľnosti. Nehovoriac o realitných agentúrach či iných firmách, ktoré v danej lokalite už mohli preinvestovať veľké peniaze.
O tom, že diaľnice sú pre regióny potrebné, je asi zbytočné v súvislosti s vyvlastňovaním hovoriť. Problém je, že rýchle cesty sú spiatočkou pre právo vlastniť súkromný majetok. Právo, ktoré zaručuje aj Ústava SR. Práve preto niektoré časti sporného zákona napadla opozícia na Ústavnom súde. V čase písania tohto článku ešte žiadna reakcia Ústavného súdu nebola známa.