Lowcostoví prepravcovia úplne zmenili nielen leteckú dopravu po Európe
Kým diaľkové lety sú len pre istú obmedzenú skupinu solventných fajnšmekrov a náročných cestovateľov, nástup európskych lowcostov na sklonku minulého storočia dokonale zmenil leteckú dopravu.
Kolegovi lowcost splnil sen ísť na futbal do Manchestru. Sú skupinky, ktoré chodia na futbal do Milána a Barcelony. Jedna známa dvojica nevynechá koncert nijakej rockovej hviezdy, ak je z Bratislavy či z Viedne lacný spoj. Kamarát chcel manželke venovať víkend v Paríži. Našiel však za euro let do Milána a Paríž odložil na čas, keď bude akcia zasa naň. Na internete možno kúpiť nielen lacné letenky, ale aj lacné ubytovanie. Nuž aj na Slovensku pribúda ľudí, ktorí sa občas vyberú do niektorej európskej metropoly na krátky lowcostový výlet. Autobus, auto či vlak je nielen drahšia alternatíva, ale na dlhú cestu často aj nerealizovateľná.
Na výlet i do práce
Po rokoch stagnácie práve príchod lowcostov zvýšil návštevnosť Budapešti. Aby to letisko zvládlo, pre lacné linky upravili starý vyradený terminál. V Amsterdame postavili dokonca nový. V Prahe i Bratislave invázia nových hostí vyvolala až averziu voči Britom. Len čo britský proletariát zistil, že tam je lowcostom aj pivo a niektoré ženské, vzal mestá útokom. Briti však okrem prirodzenej potreby zmeniť vzduch pokukujú aj po ešte lowcostovejších nápojoch a potešení na poľskom vidieku, v pobaltských republikách, v Bulharsku i Rumunsku. Preto je túto zimu v Prahe výrazný prepad záujmu a rušia sa viaceré linky.