Na Slovensku sa plánuje postaviť niekoľko desiatok veterných turbín. Pre koho je to výhodné?
Ľudia s blízkym vzťahom k prírode, sa nemusia vždy zhodnúť s tými, ktorí sa rozhodli prírodu chrániť. Dobrým príkladom sú veterné elektrárne. Zatiaľ čo environmentálne združenia ich považujú za skvelý zdroj zelenej energie, miestne komunity ich nevítajú všade s nadšením.
NaZemplíne sa podľa tlačových agentúr plánuje veterný park. Podobné projekty sú pripravované na viacerých miestach Slovenska. V Trnave, Dunajskej Lužnej, vo Vrábľoch či na Myjave. Vyzerá to tak, že naša krajina sa vydala na cestu zelenej energie a snaží sa dobehnúť, ak nie predbehnúť iné štáty únie v percente zastúpenia obnoviteľných zdrojov na dodávkach energie. V médiách je však kritiku proti veterným parkom počuť čoraz hlasnejšie. A nejde len o jadrovú loby.
Energia získavaná z veterných elektrární je ako idea jedno z environmentálne najprijateľnejších riešení. Keď však príde k realizácii jednotlivých projektov veterných turbín, respektíve veterných fariem, čo je viacero turbín na určitom území, pozitíva sa vyrovnávajú s negatívami. Najmä ak chce investor budovať vrtule v blízkosti ľudských obydlí či chránených území. V tomto bode vzniká prvý problém spájajúci sa s veternými turbínami. Nedostatok vedeckých výskumov, ktoré by určili hranice toho, kde môžu vrtule vyrábajúce energiu stáť.