Kým klasické závislosti vyvolávajú už pri prvej zmienke obavy a v mnohých prípadoch i dešpekt, o vorkoholizme s nechuťou hovorí málokto. Azda len najbližšie okolie vorkoholikov. To totiž pocíti zmenu v ich správaní najskôr. Z milého partnera sa postupne stáva nervózny (ne)spoločník s mobilom na uchu a notebookom pod pazuchou.
Nájsť odpoveď na otázku, kedy sa s výkonného zamestnanca stáva vorkoholik, nie je jednoduché. Klinická psychologička Petra Scheberová vysvetľuje, že je to vtedy, ak práca vytlačí jednotlivcovi zo života iné hodnoty. Koníčky, priateľov, rodinu i osobné voľno. „Nakoniec vznikne závislosť a človek už nemôže inak, musí zostať v práci, musí urobiť to, o čom si myslí, že nemôže opomenúť, dostáva sa do stavu, keď vlastne vnútorne nemá na výber.“
Vo všeobecnosti majú sklon k vorkoholizmu viac muži ako ženy. Častejší je u ľudí s vysokoškolským alebo stredoškolským vzdelaním. Je to i preto, že neraz pracujú vo firmách so zahraničnou účasťou, kde je pracovné nasadenie vysoké a manažment ešte nedospel k ochranným praktikám používaným v materských spoločnostiach.