Cení sa úspech a má ho len ten, kto príde s hĺbkou poznatkov, vie sa dopracovať k novým a je kreatívny. Takého všade vítajú
Pred tridsiatimi rokmi sa v správnom čase na správnom mieste stretli vplyvní podnikatelia, politici a vedci a v prístavnom meste Terst presadili prvý taliansky projekt multisektorového vedeckého a technologického parku. Dnes patrí k najdôležitejším v Európe. Bratislavčan Vladimír Frecer v ňom vedie malé výskumné laboratórium.
Ono laboratórium je súčasť programu vývinu nanočipu, ktorý má zisťovať zvýšenú hladinu onkomarkerov v krvi a upozorňovať na hrozbu vzniku rakoviny. Do piatich rokov môže byť na svete imunosenzor na súčasnú detekciu viacerých onkomarkerov. Takýto miniatúrny prístroj s nanočipom by vedel z kvapky krvi včas upozorniť lekára na riziko ešte v čase, keď sa niektorý druh rakoviny len začína rozvíjať. Postup, ktorý trochu pripomína zisťovanie hladiny cukru z kvapky krvi diabetikov, by mal umožniť rýchle, efektívne a finančne nenáročné preventívne prehliadky aj v masovom meradle.
„Konzorcium talianskych univerzít, výskumných ústavov a priemyslu získalo na vývoj tohto zložitého systému grant talianskej vlády,“ vysvetľuje Vladimír Frecer. Laboratórium, ktoré v Terste vedie, vzniklo vďaka iniciatíve a podpore slovenského odborníka svetového mena profesora Stanislava Miertuša, sa v tomto projekte zaoberá aplikáciami počítačových simulácií vo vývoji nových materiálov. Používajú napríklad molekulové modelovanie a počítačovú kombinatoriálnu chémiu na dizajn nových molekúl v biochemickom, materiálovom a farmakologickom výskume.