Marián Kapusta: Pozitívom je, ak sa zamestnanec identifikuje s firmou
Čím si človek život a prácu lepšie organizuje, tým má viac slobody. To je osobné poznanie Mariána Kapustu, ktorý v druhom ročníku súťaže Ernst & Young Podnikateľ roka 2007 získal cenu redakcie Profit za najkrajší podnikateľský príbeh.
Moje podnikateľské začiatky pochádzajú ešte z čias, keď neexistovali živnostenské listy, len ohlásenie činnosti na okresnom úrade. Tak som v roku 1991 získal oprávnenie podnikať s videopožičovňou. Mal som dva videorekordéry, no po niekoľkých zapožičaniach som zistil, že je to viac stratová než zisková záležitosť, nuž som to nechal. Dva roky som kupoval a predával automobily. Priviezol som auto z Nemecka či Talianska, chvíľu som ho používal a potom predal. Bol to vlastne taký mladícky koníček.
Tichý v píle. Vážne podnikanie začalo až v roku 1994, keď sme si s priateľom prenajali pílu na drevo. Mal som dobrého odberateľa v Rakúsku, a tak sme začali vyrábať preňho a čoskoro pribudli aj ďalší záujemcovia. Po poldruha roku sme boli na vrchole možností a priateľ sa rozhodol, že na to stačí aj sám. A mne, tichému spoločníkovi, ktorý sa učil podnikať, to svojím spôsobom, pravdupovediac, aj vyhovovalo. V rodnej obci som totiž od správcu konkurznej podstaty kúpil dom a chcel som začať niečo sám, hoci mi zo začiatku nebolo celkom jasné čo. Súčasťou kúpy domu bol aj stánok s občerstvením v Levoči. O takéto podnikanie som však záujem nemal, a ani mestské zastupiteľstvo prevádzku povoliť nechcelo. Tak sme sa dohodli na kvetinárstve.