Na toto povolanie, ktoré je aj o strese, škola človeka nepripraví
Keď príde bankový díler ráno do práce, jeho prvý pohľad smeruje do Ázie. Kým Európa pije rannú kávu a Amerika spí, na východe sa dejú veci, ktoré môžu ovplyvniť obchodovanie s cudzími menami počas celého dňa.
Nakupovať obrovské balíky peňazí v cudzej menej a o nejaký čas ich opäť predávať je práca založená najmä na schopnosti rýchlo sa rozhodnúť. Analyzovať dostupné informácie od ekonómov, analytikov aj politikov, dať ich do súvislosti s peňažným trhom a zarobiť na tom sa dá len vtedy, ak človek reaguje okamžite. Hoci niekoľkominútové zaváhanie nemusí znamenať nevyhnutne finančnú stratu, môže viesť k nevyužitiu príležitosti slušne zarobiť. A vidina unikajúcich miliónov môže byť ešte stresujúcejšia ako miliónová strata. Aj preto je povolanie bankového dílera najmä o strese.
„Keď začnete túto prácu robiť, po niekoľkých dňoch viete, či to robiť budete aj ďalej, alebo nie,“ hovorí Patrik Malec, se-nior díler z UniCredit Bank. Obchodovaniu s cudzími menami sa venuje už vyše desať rokov. Hovorí, že človeka na toto povolanie škola nepripraví. Tá mu môže dať teoretické vzdelanie, díling je však najmä o skúsenostiach. Kým ich človek získa, prejdú mesiace.