Na Pitztaler Rifflsee v Tirolsku urobili vo výške 2 300 metrov sedem 120-metrových vrtov. Tepelné čerpadlá teraz dodávajú teplú vodu a vykurujú reštauráciu na hornej stanici kabínkovej lanovky.
Majitelia rakúskej vlekárskej spoločnosti Pitztaler Gletscherbahn sa rozhodli prispieť na ochranu klímy a odskúšať aj vo veľkých výškach projekt úspory energie. Vedľa hornej stanice lanovky vlani v lete rozobrali starú chatu a postavili novú drevenicu s presklenou apre?s ski reštauráciou pre 130 hostí. Využíva podzemné teplo z vrtov, ktoré spolu s energiou z osemnástich solárnych panelov na južnej streche reštaurácie Sunna Alm usporí denne sto litrov vykurovacieho oleja. Willi Krüger, šéf marketingu vlekárskej firmy, netvrdí, že stolitrová úspora je veľká a sedem- až desaťročná návratnosť tejto investície atraktívna. Napriek tomu si myslí, že Sunna Alm bude vzorom aj pre iné miesta v rakúskych Alpách. „Sneh a ľadovec sú naše zlato,“ hovorí.
OCHRANA BIELEHO ZLATA. Lyžiarske stredisko v Pitztalskom údolí je najmladším rakúskym ľadovcovým areálom. Otvorili ho iba v roku 1983 a totálne zmenilo život a ľudí v jednej z najchudobnejších častí Tirolska. A hoci nik z lyžiarov si na slnkom zaliatych terénoch v toľkom snehu ani len nespomenie na globálne otepľovanie, domáci to preberajú denne.