Za apartmán na Lomničáku zaplatíte aj s pripraveným programom takmer trinásťťisíc korún na noc
Anton Čupka: Na Slovensku sa človek nestretne v jeden deň s toľkými národnosťami ako na Lomnickom štíte
Dochádzať do práce dva kilometre nie je nič zvláštne. Špecifickým sa stane, ak cestujete dvetisíc metrov do výšky. Čo skrýva päťpodlažná budova na najvyššom pracovnom mieste Slovenska – Lomnickom štíte, kde našlo svoje uplatnenie viacero profesií?
„Pracujúce ruky slovenské dokončili európsku stavbu, ktorú budú obdivovať všetci návštevníci Vysokých Tatier,“ ozvalo sa propagandistickým hlasom Slovenského rozhlasu v decembri 1939. Prvá ľudská noha, ktorá sa podľa existujúcich záznamov v 18. storočí vyštverala na Lomnický štít, patrila Angličanovi Robertovi Townsonovi. Odvtedy sa veľa zmenilo. Rozhodnutie postaviť visutú kyvadlovú lanovku na vrchol sprístupnilo krásny výhľad zo štítu aj bežným návštevníkom. Už sa nemusíme celé hodiny potiť na skale, či dokonca riskovať život.
„Civilisti“ dnes majú možnosť vychutnať si z vrcholu východ i západ slnka. A to v relatívnom pohodlí apartmánu kaviarne Dedo, ktorá ponúka nocľah. Ak, samozrejme, nenatrafia na jeden z dvesto dní v roku, keď sú okolité kopce ukryté v hmle. Už len pocit, kde sa nachádzate, hoci nič nevidíte, má svoje čaro. Jediný krôčik mimo zábradlia, ktoré kopíruje každý voľný centimeter na vrchole, by znamenal istú smrť. Nerešpektovať ho a vyskúšať mliečne vábenie, by znamenalo „zrúbať sa“ do stovky metrov hlbokých roklín a priepastí.