Voči zákazníkom sme už často v pozícii ich externého technického rozvoja
Výskumný ústav, kde pracoval takmer dve desaťročia, sa stal po privatizácii výrobným podnikom. Výskumníci sa mohli rekvalifikovať na manažérov, prípadne robiť niečo iné. Ladislav Miklánek sa v roku 1992 rozhodol podnikať. Ostatných päť rokov je jeho firma v rebríčku päťdesiatich najdynamickejšie sa rozvíjajúcich spoločností strednej Európy, ktorý zostavuje spoločnosť Deloitte.
Keby som nepodnikal, asi by som dodnes pracoval vo výskumnom ústave a určite by som sa nejako uplatnil. Niektorí kolegovia ostali a prešli na obchodný úsek či do výroby. Výskumný ústav VUMA sám osebe zanikol, na jeho mieste je veľká a rastúca firma, ktorá priniesla do Nového Mesta nad Váhom množstvo pracovných príležitostí. Ale ak by som sa mal rozhodnúť ešte raz, postavil by som sa opäť na vlastné nohy.
NOVÉ ZAČIATKY. Začiatkom deväťdesiatych rokov boli snahy zachovať výskumné ústavy, aj ja som sa usiloval dlhoročné skúsenosti i vedomosti kandidáta vied ponúknuť v sprivatizovanej firme. Záujem však nebol. Nuž sme sa štyria rozhodli vytvoriť to, čo je dnes spoločnosťou s ručením obmedzeným Ultrazvuk. Za najvýznamnejší dovtedajší úspech považujem podiel na vyriešení komplexu technologických postupov a zariadení na zvyšovanie životnosti vybraných súčiastok leteckých motorov vyrábaných v Považskej Bystrici. Odborné predpoklady na podnikanie v oblasti inovácií som teda mal. A skúsenosti s riadením som zasa získal ako riaditeľ jednej z divízií výskumného ústavu v období, keď sa štátna podpora výskumných ústavov obmedzovala a ja som mal v popise práce aj získavanie financií pre svoj tím.