Nórske zvláštne „skål“
Ak by sme hľadali európsku krajinu so zvláštnymi nápojovými zvykmi, určite by zvíťazilo Nórsko. Platia tam také pravidlá, že skúsený cestovateľ si alkohol prinesie radšej so sebou.
Nórsko nie je členom Európskej únie a vystačí si s nórskymi korunami. Bývali časy, keď sa za ne nedal kúpiť žiaden alkohol. Alebo naopak, v tridsiatych rokoch 19. storočia tiekol potokmi a lieh sa na spotrebe alkoholu podieľal až 85 percentami. Silné pitie bolo celonárodným problémom, preto sa v referende v roku 1919 vyslovilo 62 percent voličov za prohibíciu. Zákaz alkoholu sa nepozdával krajinám, ktoré do Nórska vyvážali víno a dovážali napríklad aj tony rýb. Vyriešil to štátny monopol na dovoz a predaj stolového vína. Napokon tam zrušili prohibíciu na alkoholizované víno (1923) a neskôr aj na liehoviny (1926). Aby sa vylúčil osobný profit z predaja „metly ľudstva“, dali ju pod palec Vinmonopoletu.
Nóri sú povestní „pitnými“ výletmi k susedom. Niežeby doma nemohli alkohol kúpiť. Až 4,7- -percentný dostať v obchodoch do ôsmej večer a v soboru do šiestej. Silnejšie alkoholické nápoje predáva iba Vinmonopolet s obmedzenými otváracími hodinami, pravidlá reštauráciám a pubom určuje miestna správa. Dôvodom výletov sú však mimoriadne vysoké ceny.