Fajčiari, jedzte flavonoidy Vedci zaoberajúci sa výskumom rakoviny na Kalifornskej univerzite v Los Angeles zistili, že fajčiari, ktorí si doprajú za deň tri porcie zeleniny alebo ovocia a pijú zelený či čierny čaj, môžu sa ochrániť pred rakovinou pľúc. Vysoké dávky prírodných látok nazývaných flavonoidy v strave fajčiarov dokázateľne znižovali riziko vzniku rakoviny. A keďže až 90 percent rakoviny pľúc spôsobuje fajčenie cigariet a iných tabakových výrobkov, ide o veľmi dôležité zistenie. Uverejnil to časopis s príznačným názvom Cancer, vydávaný American Cancer Society (Americká spoločnosť pre rakovinu). Flavonoidy sú vo vode rozpustné rastlinné pigmenty, ktoré majú antioxidačné i protizápalové vlastnosti a ktoré môžu pôsobiť proti poškodeniu tkanív. Výskumníci sledovali stravovacie návyky 1,4 tisíca ľudí.
Rýchle správy v práci
Ani vám nedovolí zamestnávateľ používať v zamestnaní ICQ, Skype či Messenger, aby ste neplytvali časom a efektívne využívali pracovný čas? Možno je to z jeho strany krátkozraké.
Znie to asi prekvapujúco, ale programy pre zrýchlenú poštu šetria zamestnancom pracovný čas a tým zvyšujú produktivitu firiem. Štúdia výskumníkov z Ohijskej štátnej univerzity a Kalifornskej univerzity dokázala, že tí, čo majú v pracovnom počítači prístup k ICQ, Skypu či podobným komunikačným nástrojom, robia s menším počtom prestávok a „nedrobia“ si pracovný čas. Do štúdie sa zapojilo vyše deväťsto ľudí z dvanástich metropolitných oblasti v USA, ktorí pracujú najmenej tridsať hodín týždenne v kancelárii a používali počítač najmenej päť hodín denne. „Zistili sme, že vplyv používania rýchlych správ je pozitívny. Ľudia tvrdili, že vďaka nim ich kolegovia menej často zbytočne vyrušujú,“ povedal šéf výskumného tímu R. Kelly Garrett časopisu Journal of Computer Mediated Communication. Rýchle správy sa často používajú ako náhrada za iné, časovo náročnejšie formy komunikácie – napríklad telefón, e-mail alebo priame rozhovory. Mnohí používatelia využijú tieto technológie namiesto ranného „zaskočenia na návštevu“ ku kolegovi alebo kolegyni pred začiatkom práce, aby zistili, kedy budú počas dňa k dispozícii pre prípadné rokovanie. Rannú štvrťhodinku tak zvládnu za dve minúty. Iní zasa využívajú rýchle správy na získanie stručnej odpovede na niektoré jednoduché otázky a nezdržujú sa zisťovaním, či má kolega čas, aby ho navštívili osobne na rozhovor. „Zamestnanci si už vypracovali stratégie, ako efektívne využívať rýchle správy, aby si lepšie zorganizovali pracovný čas. Otázkou zistia, či je kolega zaneprázdnený predtým, ako ho vyrušia napríklad telefonátom alebo osobnou návštevou,“ povedal R. K. Garrett.