Internet je džungľa, v ktorej striehne mnoho neviditeľných parazitov. Najnovšie vírusy, trójske kone či spamy už nemôžu byť dielom amatérov. Sú výsledkom rozsiahleho výskumu a vývoja.
Ak sa čo len trošku motáte okolo počítačov, určite vám nie sú neznáme pojmy ako Code Red či Nimda. Kedysi napáchali veľké škody. To bol však len začiatok počítačovej kriminality, ktorá v ostatných rokoch nadobudla obrovské rozmery. Skúste si tipnúť, ako dlho môžete surfovať po internete s nezabezpečeným počítačom, kým vám nejaký škodlivý kód neinfikuje operačný systém. Rozhodne to neskúšajte a spoľahnite sa na to, že je to len otázka niekoľkých sekúnd, maximálne minút. Závisí to najmä od stránok, ktoré by ste navštívili. Ak by ste zablúdili na web s nelegálnym softvérom alebo erotickým obsahom, vedzte, že si koledujete o problém.
Osudné kliknutie myšou. S rozšírením internet bankingu a elektronického obchodovania vycítili zlodeji veľkú šancu dostať sa k účtom zákazníkov. Vymysleli dômyselné metódy, ako nachytať dôverčivých ľudí. Predstavte si, že do e-mailovej schránky dostanete správu, aby ste si pre bezpečnosť rýchlo aktualizovali internet bankingovú službu. Kliknete na odkaz a na monitore vám vyskočí dôverne známa stránka vašej banky, kde vás vyzývajú, aby ste zadali prihlasovacie údaje a prístupové heslo pre overenie totožnosti s tým, že bude nasledovať aktualizácia. V skutočnosti však údaje odošlete niekomu, kto si zriadil vizuálne identickú kópiu webovej stránky banky, aby sa dostal k údajom a mohol si robiť operácie na vašom účte. Táto metóda sa nazýva phishing.