Obaly a odpad
Na konci mája ministerstvo životného prostredia zverejnilo návrh zákona o obaloch. Tento zákon ukladá podnikateľom povinnosť postarať sa o to, aby určité množstvo obalov, ktoré uviedli na trh a s ktorých sa následne po spotrebovaní výrobku stal odpad, neskončilo na skládke, ale aby bolo zrecyklované. Podľa Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie nový zákon o obaloch prinesie podnikateľom náklady, ktorých výsledkom bude nútené zvýšenie cien všetkých zabalených tovarov. Združeniu sa nepáči napríklad inštitút konečného zhodnotenia, ktorý zákon zavádza. Myslí si, že povedie k zlikvidovaniu konkurencie na poli spracovateľov druhotných surovín a obmedzí možnosti využiť spracovateľské kapacity v zahraničí.
Legislatívna norma navyše negatívne ovplyvní aj systémy separovaného zberu odpadu v mestách a obciach. Jej dôsledkom bude rast poplatkov za zvoz a likvidáciu komunálnych odpadov pre občanov. Hlavný negatívny dosah bude mať obmedzenie konkurencie medzi spracovateľmi. To povedie k deformácii cien výkupu surovín a tým k zníženiu rentability komunálnych systémov. Ministerstvom vybraní spracovatelia budú mestám a obciam vyplácať za vyseparovaný materiál nižšie ceny, ako keby medzi nimi existovala konkurencia a museli by o vytriedený materiál súťažiť s ostatnými spracovateľmi. Obciam a mestám sa neoplatí zavádzať a prevádzkovať systém separovaného zberu odpadu. Nové pravidlá tak nepovedú k zlepšeniu životného prostredia, ale k opaku. Výsledkom nového zákona bude to, že viac odpadu skončí na skládkach a v prírode.
Vláda sa nebude zaoberať zmluvami s Vatikánom o financovaní katolíckej cirkvi a o výhrade svedomiaPrezident Ivan Gašparovič nepodpísal zákon, ktorý mal trestať popíjanie mladistvýchV Slovinskej jadrovej elektrárni Krško došlo k poruche, Slovinci sa to snažili ututlať