Domáci študenti boli milí, snažili sa pomôcť, ale za brány školy priateľstvá nesiahali
Budúca lekárka Jana Petríková, poslucháčka medicíny v Košiciach, strávila celý piaty ročník štúdia medicíny na Univerzite v Malage. V tomto andalúzskom meste spoznávala nielen medicínu a španielsku náturu, ale vychutnávala si aj život pri mori.
Opobyte v zahraničí snívala počas celého štúdia. Na vlastnej koži si to išla vyskúšať minulý rok. Jej výber padol na univerzitu v španielskej Malage, ktorá sa jej stala domovom na celé dva semestre. Kritériom výberu bola dĺžka pobytu, ale aj krajina a dve voľné miesta na prijímajúcej univerzite, pretože chcela študovať aj s priateľom. Pobyt jej poskytol cenné skúsenosti do života. Naučila sa, aké to je, keď sa človek musí spoľahnúť sám na seba a samostatne hospodáriť. Zároveň zistila, aké dôležité je ovládať jazyk.
Študentský rozpočet. Do Malagy sa študent zo Slovenska dostane najrýchlejšie a najlacnejšie letecky. Jana mala skúsenosti s predajom leteniek v mládežníckej cestovnej agentúre, a tak sa jej podarilo skombinovať lowcostové lety. Najväčšou prioritou bola, ako to už u študentov býva, cena. Komfort cesty bol druhoradý. „Napriek tomu sa mi zväčša podarilo spiatočný lístok z Malagy do Bratislavy zohnať do 120 eur,“ hovorí. Spiatočný študentský autobusový lístok z Bratislavy do Madridu stojí okolo desaťtisíc korún. Janin ročný pobyt čiastočne dotoval štipendiom 3 200 eur európsky fond Socrates-Erasmus. Zo slovenskej strany získala 27-tisíc korún. Pri skromnosti jej peniaze stačili na štandardný život študenta. „Dokonca sa mi podarilo z úspor precestovať veľkú časť Španielska a navštíviť aj Portugalsko,“ tvrdí. Ceny potravín sú v Španielsku podľa nej podobné ako na Slovensku. Ale bývanie a služby sú pre slovenského študenta drahé aj napriek tomu, že Španielsko patrí k najlacnejším štátom Európskej únie.