Staré dobré luky Vynález luku bol pre pravekých ľudí revolučnou technológiou. Dostrel šípu podstatne predĺžil vzdialenosť, na akú mohol človek bojovať. Luk znamenal nielen účinnejšiu zbraň pre lov, ale aj pre vedenie vojen. Počiatky používania lukov a šípov sú zahalené tajomstvom, pretože drevené lučiská a tetivy zo šliach alebo rastlinných mate- riálov dávno vymizli. Zostali len hroty šípov. Najstaršie známe doklady o využívaní luku boli staré 40-tisíc rokov, no nedávny objav juhoafrických bádateľov Lucindy Backwellovej a Lyna Wadleyho z Wits University prepísal históriu. V jaskyni Sibudu našli kostený hrot starý 60-tisíc rokov. Používanie luku tak posunuli o celé dve desiatky tisícročí! Podobné hroty dodnes používajú domorodí Krováci pri love vtákov a menších cicavcov.
Gravitačný hriešny tanec
Peter Michaud z havajského observatória Gemini (Blíženci) v meste Hilo uverejnil dosiaľ najpodrobnejšiu snímku špirálových galaxií NGC 5426 a NGC 5427 v súhvezdí Panny. Ležia 90 miliónov svetelných rokov od Zeme. Majú takmer totožnú hmotnosť, stavbu i tvar. Podobajú sa Mliečnej ceste, ostrovu s dvesto až tristo miliardami hviezd, plynu a prachu, okolo stredu ktorej obieha Slnko. Astronomicky nedávno sa začali silne gravitačne ovplyvňovať. Nakoniec splynú, čo potrvá azda sto miliónov rokov. Pre ich hviezdy to zväčša nebude katastrofa – galaxie sa „poprelínajú“.
Nová snímka odhalila, ako gravitačný tanec mení obe galaxie. NGC 5426 (šikmejšie orientovaná hore) sa dvoma hornými špirálovými ramenami spojila s NGC 5427 (dolná, vidíme ju celoplošne) a vytvorila medzigalaktický most. Pozdĺž neho môže gravitácia presúvať plyn a prach. Silné vzájomné gravitačné vplyvy v oboch galaxiách iniciovali zmršťovania a zrážky oblakov plynu, ktoré viedli k vzniku nových hviezd – volá sa to výbuch hviezdotvorby. Osobitne v NGC 5426 na strane privrátenej k NGC 5427 a v moste. Ale aj v NGC 5427 je hviezdotvorba nezvyčajne prudká. Z nášho pohľadu je teraz NGC 5427 vzdialenejšia, za niekoľko miliónov rokov „obtancuje“ NGC 5426 a bude bližšia.