V treťohorách sa Zem zrazila s menším vesmírnym telesom. Pozostatkom nie je len veľký kráter pod oceánskym dnom pri východnom pobreží USA, ale predovšetkým veľký prelom vo vývoji primátov.
Medzinárodný vedecký tím pomocou hĺbkových vrtov prvý raz podrobnejšie preskúmal veľký kráter z treťohôr, ktorý vznikol pri zrážke Zeme s vesmírnym votrelcom. V časopise Science o tom koncom júna napísal Gregory Gohn z Geologickej služby USA vo virgínskom Restone spolu s jedenástimi spoluautormi.
Skrytý kráter. Základ výskumu tvorili vzorky hornín, ktoré odobrali v rokoch 2005 a 2006 počas troch vrtov z hĺbky až 1,76 kilometra v stredovej časti krátera na juhu Chesapeackeho zálivu pri pobreží štátu Virgínia. Na orientáciu: v severozápadnej časti doň ústi rieka Potomac, ktorá neďaleko odtiaľ preteká hlavným mestom USA – Washingtonom. Kráter vlastne leží až pol kilometra hlboko pod sedimentmi na dne kontinentálneho šelfu Chesapeackeho zálivu. Prvé stopy o jeho existencii sa preto našli až v roku 1983. Geológovia začali pátrať a lepšiu predstavu o kráteri si mohli urobiť až o dekádu neskôr vďaka údajom získaným pri hľadaní ropných ložísk. Podľa datovania vzoriek vznikol v polovici treťohôr pred 35,4 milióna rokov.