Novozbohatlík Declan Ganley sa obáva direktív sociálnych rojkov z Bruselu
Bez ohľadu na naliehanie vlády a povzbudzovanie Bruselu zmietli Íri v júnovom referende zo stola Lisabonskú zmluvu a udelili tak európskym politickým špičkám tvrdú lekciu. Do pozornosti sa náhle dostal muž, ktorý sa zaslúžil o mobilizáciu írskej verejnej mienky proti zmluve. Podnikateľ a človek s vyhranenou osobnosťou Declan Ganley.
Hnutie Libertas, ktoré vedie biznismen Declan Ganley, nebolo jedinou politickou silou v tábore írskych odporcov zmluvy. Otvorene proti nej vystupovala politická strana Sinn Fein, v minulosti preslávená ako kontroverzné politické krídlo terorizmus šíriacej a zakázanej Írskej republikánskej armády. Proti Lisabonskej zmluve boli aj občianske hnutia Coir a Libertas. To prvé zastáva pozície katolíckeho konzervativizmu. Ťažšie sa charakterizuje Libertas, ktorému dominuje zakladateľ, vodca a finančný mecenáš D. Ganley. S minimálnym počtom platených zamestnancov, ale širokým okruhom mediálne zdatných nadšencov sa mu podarilo dosiahnuť zdanlivo nemožné: skoncipovať stručný zoznam námietok proti Lisabonskej zmluve a účinne ho spropagovať medzi občanmi štyriapolmiliónovej republiky.
CHYTILI ICH ZA SRDCE. Proti zmluve sa vyslovilo 53,4 percenta a podporilo ju 46,6 percenta Írov za vyše 53-percentnej účasti voličov. Aké argumenty zasiahli srdcia nadpolovičnej väčšiny? Hovoriť o srdciach nie je prázdnou metaforou. Na odborné posudzovanie obsahu 336-stranovej Lisabonskej zmluvy s komplikovanými právnickými formuláciami si netrúfa mnoho členov vlád a parlamentov európskej dvadsaťsedmičky. Vláda v Dubline preto vydala 16-stranovú vysvetľujúcu publikáciu. Odporcovia zmluvy kontrovali vlastnou brožúrkou, ktorá si vystačila so štyrmi stranami. Najviac zabodovala zredukovaním celého šumu na osem bodov, ktoré majú približne nasledujúcu podobu: