Ako investovať: zaistené investície
Oplatia sa zaistené investície alebo ide len o marketingový ťah? Koľko v skutočnosti zarábajú rôzne zaistené fondy a vklady a ako môžeme dosiahnuť podobný efekt, že si svoju investíciu zaistíme sami a získame vyšší výnos?
Kto by nechcel vysoký výnos pri zanedbateľnom riziku. Ak by niekto prišiel s takýmto produktom, núdzu o klientov by určite nemal. Realita je však taká, že vždy treba podstúpiť istú mieru rizika, ak má byť výsledný úrok vyšší ako ten, ktorý ponúka matrac v spálni. Slovenský klient nerád počuje slovo riziko a už tobôž sa nevie stotožniť s tým, že by mal po skončení trvania investície (čas trvania však nevie presne stanoviť) na účte menej, než vložil. Vie si predstaviť, že peniaze nebude potrebovať pol roka až rok, tri roky sú už na úrovni ledva viditeľného horizontu.
AJ NIEČO NAVYŠE? Ochotu obetovať peniaze na určitý čas a neochotu podstupovať riziko poklesu počiatočného vkladu kombinujú zaistené fondy. Svojou konštrukciou zabezpečia investorom to, čo vložili, a zároveň ponúknu možnosť získať aj čosi navyše. To navyše je podmienené iba pozitívnym vývojom na kapitálových trhoch a udáva sa, na prilákanie klientov, zásadne v percentách za celé obdobie. Investorské skúsenosti ukazujú, že nie je výnimkou, ak po skončení trvania zaisteného fondu je výnos porovnateľný s úrokom termínovaného vkladu.