Najmenší lietajúci prieskumník
Praveké diskotéky Naši dávni príbuzní nežili v jaskyniach tak dlho, ako si ľudia väčšinou myslia. Pomerne skoro sa sťahovali do iných príbytkov. Ale zdá sa, že napriek tomu si jaskynný život užívali. Vieme to vďaka schopnosti jaskýň zachovať pozostatky kultúrneho života našich predkov. Nástenné galérie plné lovnej zvery a odtlačkov rúk sú všeobecne dobre známe. Postupne vychádza na povrch, že rovnako významným umením bola v jaskyniach hudba. Iegor Reznikoff z Parížskej univerzity tvrdí, že maľby s pravekým umením sú sústredené do miest, kde je najlepšia akustika. Zdá sa, že aj vtedy sa ľudia radi stretávali a umelecky tvorili pri dobrej muzike. Neďaleko pravekých obrazární sa našli hromady kostených fláut a iných hudobných nástrojov. K tomu si treba primyslieť spev, ktorý aj vtedy musel vnútri jaskýň znieť veľkolepo.
Holandskí technici vyvinuli mimoriadne malé lietajúce zariadenie s kamerou a vysielačom obrazu. Určené je na nasadenie v ťažko dostupných alebo nebezpečných prostrediach. Lietadielko vzniklo na pôde Technickej univerzity v Delfte. Prvotnou inšpiráciou boli výtvory prírody – konkrétne vážka. Lietadielko ju veľmi pripomína mávajúcimi krídlami s rozpätím desať centimetrov. Jeho celková hmotnosť je necelé tri gramy. Na palube nesie mimoriadne malú, iba približne polgramovú kameru a komunikačné zariadenie, ktoré prijíma riadiace signály a vysiela obraz pozemnej kontrole. Tam sa následne rozpoznávajú objekty špeciálnym softvérom. Zhruba jeden gram hmotnosti pripadá na miniatúrnu batériu. Lietadielko nazvané DelFly Micro s ňou vydrží vo vzduchu zhruba tri minúty, pričom sa môže pohybovať rýchlosťou až päť metrov za sekundu. DelFly Micro je výrazne menším nasledovníkom úspešných DelFly I z roku 2005 a DelFly II z roku 2006. Model I má hmotnosť 50 gramov a polmetrové rozpätie krídel, model II váži už iba 16 gramov a rozpätie má 30 centimetrov. DelFly II vysiela nasnímaný obraz v televíznej kvalite. Operátorovi to umožňuje riadiť DelFly II pomocou joysticku, akoby sám sedel v kokpite lietadielka a hýbal kormidlom. DelFly Micro túto možnosť zatiaľ neposkytuje. DelFly II pred dvoma rokmi upútalo obrovskú pozornosť, lebo popri horizontálnom lete rýchlosťou až 21 kilometrov za hodinu sa dokáže vznášať nad jedným miestom ako kolibrík a dokonca cúvať. Ani jedno z toho DelFly Micro nezvláda. Tak či onak, je dôležitým medzistupňom vo vývoji ďalšieho, ešte oveľa menšieho lietajúceho prieskumníka. Jeho zostrojenie má byť otázkou najbližších rokov. Cieľové parametre tohto nového modelu sú hmotnosť jeden gram a rozpätie krídel päť centimetrov. Plánované lietadielko už dostalo meno – DelFly Nano. Ďalším cieľom pre sériu malých leteckých prieskumníkov DelFly je vybaviť ich palubným softvérom na rozpoznávanie obrazu, aby pôsobili celkom nezávisle, bez príkazov riadiacej kontroly.(zu)
Japonskí vedci pracujú na prístroji prenášajúcom 3D obraz Pečeň od darcu nad 60 rokov možno transplantovať rovnako dobre ako od niekoho mladšieho Francúzski vedci potvrdili, že ceny zakončené deviatkou sú atraktívnejšie než zaokrúhlené na nulu