Film: Temný rytier
„Váš problém spočíva v tom, že ja nehrám podľa žiadnych pravidiel,“ hovorí v novej snímke zloduch Joker strážcovi poriadku Batmanovi. A divák si pritom môže povzdychnúť, že jasne rozoznateľných pravidiel sa zrejme nedržali ani tvorcovia filmu. Aktuálna dávka dobrodružstiev netopierieho muža sa totiž utápa v prekomplikovanej zápletke, neúnosne frázovitých dialógoch a prehnanej minutáži. Početné postavy svoje jalové diskusie naťahujú až natoľko, že Batmanovi (Christian Bale) napokon nezostane ani dosť času na to, aby poriadne roztiahol svoje krídla. Neprehľadnému a nezáživnému boju so zločinom v meste Gotham nepomôže ani sekundovanie početných filmových hviezd (Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine). Pred zúfalstvom nakoniec diváka zachráni najväčší zlosyn. Na riaditeľa chaosu Jokera v podaní Heatha Ledgera je radosť sa pozerať. Obraz mľaskajúceho psychopata a fanatického ničiteľa akéhokoľvek poriadku je dokonalý. Iskrivá postava sadistu Jokera dokonca úplne zatieni aj nevýrazného a nerozhodného Batmana. V záverečnom finále síce povinne zvíťazia posledné zvyšky dobra, no publikum na odchode v duši určite tlieska výlučne šialencovi Jokerovi. A to určite nielen preto, že jeho strojca H. Ledger si túto poklonu užíva už na nebesiach.(pg)
Do kín prichádza nová komédia režiséra Jana Hřebejka s názvom U mně dobrý Český pesničkár Jaromír Nohavica vystúpi 16. augusta na hrade Červený kameň Desiaty ročník filmového seminára štyri živly sa uskutoční druhý augustový víkend v Banskej Štiavnici
Filmové peripetie
Ako sa robí film (8)
Na Slovensku od roku 1989 prebieha pomalá likvidácia domácej kinematografie. Bez ohľadu na tento fakt zopár jedincov stále znepríjemňuje štátu život tým, že filmy chcú robiť. Napriek tomu, že štát úspešne zlikvidoval ateliéry, zvukový dom, strižne, laboratóriá i kamerové oddelenie na bratislavskej Kolibe. Lepšie povedané – štát v spolupráci s niektorými slovenskými filmármi. Títo kolaboranti sa napriek tomu naďalej pohybujú vo filmových kruhoch, sú oceňovaní, dokonca učia na filmovej škole. Tí, ktorí tak radi používajú slová ako „citlivá výpoveď“ či „hlboký ponor do témy“. Je ťažké písať o tom, ako sa robí film, keď ho nemáte kde robiť. Predstavte si, že by športovec mal podať vrcholový výkon bez možnosti pravidelného tréningu a konfrontácie zo súperom. Napriek tomu sa od slovenského filmára žiada, aby nakrútil výnimočný film. V situácii, keď sa mu raz za desať rokov podarí nejaký vôbec dokončiť. A to bez pravidelného „tréningu“. Prečo o tom všetkom píšem v súvislosti s mojím pripravovaným filmom Výstrel? Pretože som si musel priznať, že (len) na Slovensku sa film robiť nedá. A tak balím kufre. Neodchádzam v týchto letných mesiacoch na dovolenku, ale tam, kde to s filmom ešte ide.