V ponuke finančného trhu sú teraz len dva druhy správ: zlé a ešte horšie
Za maznavo znejúcimi menami Fannie Mae a Freddie Mac sú dve, donedávna veľmi vážené, americké inštitúcie. Stali sa z nich symboly finančnej krízy, ktorú britský denník Financial Times označil ako pravdepodobne najhoršiu v dejinách.
Robiť veci, ktorým nerozumiete, je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako sa dostať na finančnom trhu do problémov. Pravdepodobnosť možno k istote priblížiť, ak sa to deje s cudzími a požičanými peniazmi. Niekedy stačí, aby zlyhali strážne psy – ako americká vládna agentúra OFHEO (Office of Federal Housing Enterprise Oversight) v prípade Fannie Mae a Freddie Mac. „Zaspal“ úrad s dvesto zamestnancami, ktorých jedinou úlohou bolo dohliadať na Freddieho a Fannie. To je možno dôvod, prečo sa z operetnej pletky stala pochmúrna melodáma.
Hrozia sadzby. Dostať hypotéku nie je v USA ťažké. Banky poskytujú „bezdokladové“ pôžičky. Neskúmajú finančnú situáciu klienta. Dôležitý je len záznam o úveroch klienta v centrálnom registri. Problém nemá každý, kto spláca všetky úvery a kreditné karty načas. Dom sa dá kúpiť na počkanie, v krajine pôsobí vyše 50-tisíc brokerských spoločností s takmer pol miliónom zamestnancov. Za posledné dva roky narástli hypotekárne úrokové sadzby niekoľkonásobne, čo v prípade niektorých úverov mohlo mesačné splátky aj zdvojnásobiť. Priemerný Američan teraz nemá na ich splácanie. Ide o väčší problém než iba o hypotéky. Američania sú takí zvyknutí žiť na úver, že si často ani neuvedomujú niektoré riziká – napríklad ako ich ohrozí zvýšenie sadzieb. Približne pol milióna domácností v USA nie je schopných splácať, Američania na hypotékach dlhujú dvanásť biliónov dolárov. Zhruba milión ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Nielen obrazne.