Parazit „odpočúva“ hostiteľa Rastlinu kukučinu (Cuscuta), pripomínajúcu rozmotané klbko svetlých nití pohodených na nejakých rastlinách, možno občas vidieť aj v našich končinách. Ide o veľmi zdatného parazita, ktorý predovšetkým farmárom v Afrike robí obrovské škody. Tieto parazity totiž bez výčitiek vyciciavajú z hostiteľských rastlín vodu a živiny. Neelima Sinhaová z Kalifornskej univerzity pozorovala kukučiny v laboratóriu na paradajkách. Vďaka rafinovaným molekulárnym technikám zistila, že kukučina z paradajky vyciciavala aj molekuly RNA, ktoré ovládajú všetky životné cykly rastliny. Ukradnutá RNS umožňuje kukučine zladiť svoj cyklus s hostiteľom. Parazit by mal napríklad kvitnúť zhruba v čase, keď kvitne aj hostiteľ, a nie až po ňom, pretože hostiteľ by mohol odumrieť skôr, ako parazitovi dozrú semienka.
Lietadlo pre každého
Viete si predstaviť malé lietadlo, ktoré raz nahradí dnešný automobil. Že nie? Ak by si podobnú otázku položili ľudia pred sto rokmi, tiež by skôr stavili na konskú drožku ako na zapáchajúce, hlučné a drahé auto. Podobná situácia je dnes s malými dopravnými lietadlami, ktoré zostávajú doménou privilegovaných. Ale vývoj ťažko zastaviť.
Americká firma Terrafugia predstavila začiatkom augusta na leteckom dni AirVenture v americkom Oshkoshe koncept lietadla, ktoré sa jednoduchým zložením krídel zmení na osobné auto. Dvojmiestny stroj má dolet 750 kilometrov a vo vzduchu dosiahne rýchlosť 180 kilometrov za hodinu. Nejde o žiadnu hračku fantastov, ale súčasť programu, ktorý vypísal americký Národný úrad pre vesmír a letectvo NASA. Najvýznamnejšie inovácie ocení celkovou sumou dva milióny dolárov. Americkí leteckí experti spočítali, že pri lepšej organizácii by mohlo nad kontinentom lietať sedemstonásobne viac lietadiel. Prakticky každé americké mesto má letisko, kam sa dá dostať autom a potom len rozprestrieť krídla. Vo vzduchu sa stroj napojí na nebeskú diaľnicu, kde má všetko na starosti automatika a GPS. Možno je to vzdialená budúcnosť, ale už dnes sa do nej vyplatí investovať. Veď v dopravných zápchach len v USA spotrebujú 25 miliárd litrov paliva a straty spôsobené spomalením premávky sa tam ročne odhadujú na 75 miliárd dolárov.