Americká NASA vo veľkom štýle oznámila, že sonda Phoenix objavila na Marse vodu. Pre vedcov to však nie je žiadne prekvapenie, všeobecne sa to očakávalo. Tak prečo toľká sláva?
Máme vodu z Marsu. Prvý raz sme sa jej dotkli a ochutnali ju, vyhlásil pred pár dňami William Boynton z Arizonskej univerzity. Americkej sonde Phoenix sa podarilo nabrať vzorky marťanskej pôdy z hĺbky zhruba päť centimetrov pod povrchom. Automat ich v špeciálnej piecke rozmrazil a pritom vznikla vodná para, ktorú zaregistrovali prístroje.
Optimisti v prvých komentároch nešetrili nadšením. Pokročili sme ďalej v riešení rovnice, ktorá platí na Zemi bez výnimky a pravdepodobne aj všade vo vesmíre: tam, kde je voda, môže byť aj život. Na Marse však vládnu kruté podmienky – teploty väčšinu roka nevystúpia nad nulu. Preto sa pozornosť sústreďuje pod povrch planéty, kde by si mohol prípadný život nájsť lepšie podmienky, aj to však len vo forme mikroorganizmov, ktoré voľným okom neuvidíme. Celkom isto však nebudú v hĺbke päť centimetrov, kam dosiahla lopatka Phoenixu, pretože tam sú podmienky pre život priveľmi nestabilné.