Film: U mně dobrý
Filmy Jana Hřebejka fungujú ako kolektívna psychická masáž. Publikum si zaspomína na staré časy, zasmeje sa veciam, ktorým sa v danej dobe nesmialo, a poteší sa pohľadom na tváre známych hercov. V najnovšom filme úspešného českého režiséra tvorí náplň tejto schémy príbeh zo začiatku deväťdesiatych rokov. Snímka U mně dobrý sa ujíma čerstvo porevolučnej doby, čiže momentu, keď bolo zrazu povolené všetko, no ľudia zároveň vôbec nevedeli, čo so sebou. Do bodky to platí o skupine povaľačov a rôznych „obetí“ revolúcie, okolo ktorých sa krúti dej filmu. Z plátna na diváka vanie Hřebejkova láska k spoločenským „lúzerom“, podporená gitarovými vyhrávkami, ktorá miestami balansuje na hranici gýča. Ide o autorovu osvedčenú hru. Tá sa aj teraz ešte dá zvládnuť. Skutočné problémy snímky spočívajú v niečom inom. J. Hřebejk podceňuje diváka a myslí si, že mu treba všetko vysvetľovať. U mně dobrý sa preto v mnohých momentoch mení na výchovný dokument, v ktorom sa osvetľujú pojmy ako skořápky, Plastici a podobne. Od tohto edukačného úsilia publikum nezachráni ani sám príbeh. Rozbieha sa príliš pomaly a rozvláčne, aby nakoniec vyvrcholil vo vykonštruovanom finále, ktoré miestami klesá na úroveň situačnej grotesky. A tak divákovi nakoniec neostane nič iné, než sa prizerať mimike osvedčených hereckých značiek – Bolka Polívku a Jiřího Schmitzera. Na euforické vykročenie z kina to však nestačí.(pg)
Do kín prichádza muzikál Mamma mia! s Meryl Streepovou v hlavnej úlohe V predposledný prázdninový víkend sa v Modre koná hudobný festival Minikvas Na Bratislavskom hrade sa 28. augusta uskutoční open-air predstavenie opery Nabucco
Divadelný dezert
Za operou do lomu
V Rímskom kameňolome pri rakúskom mestečku Sant Margarethen chutí Verdiho opera La Traviata minimálne tak ako gurmánom hrsť olejnatých orechov so šťavnatými strapcami hrozna či víno so syrom. Divák ocení tento skvost vážnej hudby, pretože domáce kamenné divadlá v lete pripomínajú spiaceho kocúra. Keby som v kameňolome nezachytila slovenčinu aspoň z dvoch strán, asi by som neverila, že Slováci dokážu za takým menšinovým umeleckým žánrom, akým je vážna hudba, skutočne precestovať niekoľko kilometrov navyše. Bude to aj tým, že v cieli na nikoho nečaká pasca sklamania, ale vypointovaná inscenácia so spevom rakúskych a francúzskych operných sólistov a hudbou Slovenskej filharmónie. Kameňolom je prírodnou pieskovcovou kulisou, ktorá sa rozpína ako veľká živá socha, príťažlivá aj za letných búrok či chladnejších veterných večerov. Impozantná open-air aréna žije hudbou a divadlom od stredy do nedele a rodinná nadácia Esterházyovcov do nej zainvestovala v dvoch predchádzajúcich sezónach deväť miliónov eur. Odporúčam. Na rozdiel od Letných shakespearovských slávností na Bratislavskom hrade vás príbeh tragickej lásky kurtizány Violety a Alfréda určite preberie z tvrdého divadelného spánku.