Chudobnejšie slovenské lokality potrebujú blahodarný vplyv majetkovo vyrovnaných parciel
Ak investor plánuje naliať peniaze do lokality s nescelenou parcelou, jeho odvážny pokus môže vyzerať asi takto: z katastra si vypíše stovky parciel a podľa vlastníckych listov vyhľadá majiteľov. Tí už nemusia žiť a dedičské konania neprebehli aj po tri generácie. Viete si predstaviť silu exponenciálneho rastu?
Pozemok, ktorý chcete sceliť, tak patrí tisícom ľudí. S nimi sa treba dohodnúť. Mnohých len ťažko nájdete, iní ani netušia, že majú majetok. Dozvedia sa to až od investora, ktorý ich osobne navštívi a ponúkne právny servis a pomoc pri dedičskom konaní. Ale ak pred dverami vlastníka pristane investor, vždy je túžba vyjednávať a zarobiť „mailand“ na pozemku, o ktorom ešte pred chvíľou netušil, že ho má. Výsledok? Developer sa na lokalitu vykašle, ľudia prišli o svoju šancu.
NEZNÁMI VLASTNÍCI. Podľa bývalej starostky Nižnej Boce Marcely Herichovej by sa s rozdrobenými pozemkami na Slovensku malo urobiť stop tam, kde je istota, že sa s nimi nepohne. Za istou časovou hranicou by mali pozemky prejsť na obce. „Tam, kde boli pozemky neprededené, ľudia o nich nevedia alebo sa nezaujímajú, alebo sú nevysporiadateľné pre nedoložené vlastnícke vzťahy, by sa mala situácia riešiť,“ tvrdí.