Rusko uznalo nezávislosť separatistických regiónov Južného Osetska a AbcházskaKoncom augusta sa na slovensku začalo povinné duálne zobrazovanie cienDo kresla ministra pôdohospodárstva nastúpil po Zdenke Kramplovej človek z fachu – Stanislav Becík
Do pozornosti rozinovcom
Klčujte! Zaplatia vám
Od 1. septembra vstúpi do platnosti nariadenie Európskej únie o podpore klčovania rodiacich vinohradov, ktoré je súčasťou reformy trhu s vínom. Tá má posilniť konkurenčnú schopnosť európskych producentov vína. Slovenským vinárom sa zdá, že v reforme ide o to, aby silné vinárske krajiny ako Taliansko, Francúzsko či Španielsko mali kde vyvážať svoje prebytky. A tých je stále dosť, pretože spomínané európske štáty stále vyrábajú víno, ktoré nevedia predať. Prečo to robia? „Čiastočne to súvisí s dotačným systémom, ktorý prispieval na krízovú destiláciu prebytkov,“ vysvetľuje Igor Mancel zo Zväzu vinohradníkov Slovenska. Ako teda eliminovať nadprodukciu? Únia okrem iného odporúča aj klčovať vinohrady a chce za to krajinám platiť. Aj Slovensku. I napriek tomu, že naši vinári s nadprodukciou problém nemajú a víno sa k nám musí dovážať.
Jaroslava Pátková zo Zväzu výrobcov vína a hrozna pre TA3 uviedla, že je proti podpore klčovania vinohradov, pretože funguje už niekoľko rokov a k zníženiu nadprodukcie nepomohla. EÚ totiž povoľuje najmä na juhu Európy zakladať nové vinohrady. „Navyše napríklad Taliansko má vysadených desiatky tisíc hektárov viníc načierno nad rámec kvóty,“ dopĺňa I. Mancel. Myslí si, že o klčovanie medzi našimi vinohradníkmi záujem bude. Najmä o tie zanedbané. Lenže EÚ chce ničiť rodiace vinice. Podľa I. Mancela treba pre klčovanie nastaviť parametre, lebo už sa nám podarilo vyklčovať a zastavať najlepšie vinohradnícke plochy na malokarpatských svahoch a tento proces by nemal pokračovať.