Najľahšie je ukázať prstom: za ničenie pamiatok môžu chamtiví investori. Hlavnú zodpovednosť však nesú tí, ktorí spravujú štátny majetok
Na konci augusta padla za obeť developerom ďalšia historická industriálna budova. Pod lyžicami bagrov skončila lisovňa v areáli bratislavského Gumonu. Uvoľnila miesto novým projektom. Čo sa to vlastne na Slovensku deje? Naozaj sú noví majitelia pozemkov takí agresívni, pamiatkari celkom bezzubí, štátne orgány impotentné a zákony naivné? Naozaj ich vinou musíme prísť aj o tie posledné pamiatky, ktoré tu ešte máme?
Developeri na otázku, či búrať alebo prestavovať, ani nemusia odpovedať. Dôležité je, ako konajú. A ich postoj je logický. Lacnejšie je zbúrať starú budovu, ako ju nákladne opravovať. Navyše starý priestor ich limituje. V priestoroch novostavby môžu urobiť viac kancelárií i bytov a výhodne ich predať. Preto sa starých budov zbavujú. A majú na to rôzne recepty.
AKO SA ZBAVIŤ ŤARCHY. Najjednoduchší a často používaný spôsob odstránenia neželanej stavby je vybavenie si posudku od statika, že budova ohrozuje okolie. A keďže bezpečnosť je nadovšetko, búrať sa teraz už priam musí. Rýchlo, aby to voľakoho nezahlušilo. Takto padla lisovňa v Gumonke či budova bývalej Feiglerovej kotolne v areáli bratislavského Kabla. Podobne dopadli aj staré mlyny v Nitre. Pri tejto metóde investor riskuje iba drobné potýčky s nervóznymi občianskymi aktivistami, nevinné ťahanice s políciou, kým vytiahnete ten správny papier a malú pokutu od stavebného úradu, že ste po povolenie prišli až dodatočne. Robí sa to takto: Investor chcel v roku 2006 stavať v bývalom nitrianskom mlyne a objekty ešte neboli vyhlásené za pamiatku. Nečakal a nerešpektoval ani zákaz od krajského stavebného úradu. Po prvom výsadku buldozérov a bagrov zostala stáť už len takzvaná chrumkáreň a silo. Ako najhodnotnejšie časti stavby mali byť zapracované do novostavby obchodného centra. Ale neboráci neprežili. Pri búracích prácach sa, ako na potvoru, narušila statika sila. A pri likvidácii sila padala časť jeho steny tak nešťastne, že sa poškodila aj chrumkáreň. Výsledok? Čistý pozemok. Investor dostal od stavebného úradu pokutu stotisíc korún. A ušetril milióny. No nebúrali by ste na jeho mieste?