Včelie služby za miliardy
Nemeckí a francúzski vedci zrátali, akú hodnotu majú služby, ktoré nám poskytujú hmyzí opeľovači, predovšetkým včely. Dospeli k závratnému číslu – ekonomická hodnota ich „služieb“ dosahuje 153 miliárd eur, čo predstavuje 9,5 percenta celkovej hodnoty svetovej poľnohospodárskej produkcie potravín.
Ocenenie „hmyzej práce“ nie je samoúčelná matematika. Včely sú dôležitou súčasťou životného prostredia, pretože opeľujú nielen poľnohospodárske plodiny a ovocie, ale aj mnoho planých rastlín. Často však podliehajú patogénom – vírusom, baktériám, hubám a parazitom. Napríklad vlani na západnom pobreží USA uhynulo šesťdesiat percent včelej populácie a na východnom dokonca sedemdesiat percent. Podobné problémy hlásili včelári z Nemecka, Švajčiarska, Španielska, Portugalska, Talianska, Grécka a Veľkej Británie.
Francúzske ústavy INRA a CNRS a nemecký UFZ zisťovali zraniteľnosť svetového poľnohospodárstva v prípade poklesu počtu opeľovačov. Štúdia určila, že ich miznutie by spôsobilo straty zisku od 190 až 310 miliárd eur. V štúdii sa porovnávali tri hlavné kategórie plodín. Opeľujúci hmyz najviac ovplyvňuje výnosy ovocia a zeleniny a stratu pre každú skupinu odhadli na 50 miliárd eur. Nasledujú jedlé olejniny s 39 miliardami eur. Vplyv na produkciu pochutín (káva, kakao a podobne), orechy a korenie bol najmenší, teda aspoň v ekonomickom zmysle. Úplnou stratou opeľujúceho hmyzu, najmä včely medonosnej a divej včely, ktoré sú hlavnými opeľovačmi hospodárskych plodín, by sa svetová produkcia týchto plodín stala nedostačujúca pre naplnenie potrieb ľudstva na ich súčasnej úrovni. Ovplyvnilo by to najmä významných dovozcov, medzi ktorými je aj Európska únia. Neviedla by však ku katastrofickému zrúteniu svetového poľnohospodárstva. Ani celkové odhadované straty nie sú exaktne presné, pretože nezohľadňujú rozhodnutia, ktoré by mohli prijať výrobcovia – napríklad prerozdelenie pôdneho fondu medzi plodiny a využitie ďalších alternatívnych plodín.