Film: Venkovský učitel
Pavel Liška je herec, ktorého má filmová kamera rada. A obľubuje ho aj oko diváka. Pri stvárňovaní úloh bláznov, neschopných nímandov a odstrkovaných dobrákov Liška totiž nemusí až tak veľmi hrať. Výraz outsidera si so sebou prirodzene nesie stále a po vkĺznutí do konkrétnej filmovej roly potrebuje len spustiť ten správny mimický koncert. Aj jeho najnovšia postava učiteľa, ktorý sám pred sebou uteká z Prahy na vidiek, sa zaobíde bez veľkých gest. Do problémovej duše blúdiaceho mladého muža v snímke Venkovský učitel vedie cesta výlučne cez melancholickú Liškovu tvár. V jeho postave prírodopisára Petra sa všeobecná životná dezorientovanosť kombinuje so skrývanou homosexualitou. Kumulujúce sa psychické napätie hlavného hrdinu vyvrcholí v konflikte dokonale nerovnomerného trojuholníka. Petr sa zaľúbi do Láďu, syna ovdovelej hospodárky Marie (Zuzana Bydžovská), ktorá sama hľadá ľudské teplo u mladého učiteľa. Režisér Bohdan Sláma vidiecke prostredie nezneužíva na romantizovanie osobných peripetií zúčastnených postáv. Dedinská zemitosť v charakteroch figúr nechce byť páčivá. Hlavní protagonisti sa teda so svojou osamelosťou pasujú bez nebezpečenstva gýča. A gýč nehrozí ani v momente, keď Petr, Láďa a Marie zistia, že cez životné prekážky si najskôr pomôžu spoločne. Venkovský učitel je umne naservírovaná komorná melodráma, ktorej pozitívne hodnotenie trochu kazí len prestrelená dĺžka.(pg)
Divadlo GUnaGU pripravilo hru Ginsberg v Bratislave o legendárnom beatnickom básnikovi V bratislavskom klube Za zrkadlom vystúpi 16. októbra americká skupina Living Colour Do kín prichádza animovaná verzia filmovej klasiky Star Wars s názvom Vojna klonov
Filmové peripetie
Ako sa robí film (10)
Každý, kto robí film (aj na Slovensku), v kútiku duše myslí na to, že práve jeho filmová výpoveď bude nominovaná na Oscara – výročnú cenu americkej Akadémie filmových umení a vied. Aj keď v umení nejde o ceny, každé ocenenie poteší a je povzbudením do ďalšej práce. Slovenská filmová a televízna akadémia, tak ako každý rok v tomto období, oznámila nomináciu Slovenska na Oscara. Ide o film, ktorý bude poslaný členom americkej akadémie na posúdenie. A tí rozhodnú, či bude zaradený medzi päť vyvolených filmov do užšej nominácie v kategórii cudzojazyčných filmov. Týmto filmom sa nestala snímka Muzika, ocenená toľkými soškami slovenskej prestížnej filmovej ceny, Slnko v sieti, ba ani film Bathory, ktorý láme divácke rekordy v slovenských a českých kinách. Akadémia nominovala na Oscara cudzojazyčných filmov dokumentárny film Slepé lásky. Snímka Bathory údajne nespĺňa kritériá americkej akadémie na to, aby ho Slováci mohli nominovať za svoju krajinu. Myslím, že jej tvorcov to nepoteší. A nepovzbudí ich to v ďalšom hľadaní medzinárodných koproducentov – takých vzácnych pre slovenský film, ako to dokázali v prípade filmu Bathory. Ale veď o to asi išlo. Alebo sa mýlim?