Vláda znova otvára druhý pilier. Namiesto toho, aby zvažovala skutočnú pomoc pre občanov – investorov
Na Wall Street v New Yorku upozorňuje neznámy: „Tu nestojte, na chodník padajú makléri“
Všetci, čo pred troma rokmi zaznamenali tvrdenie Jamesa Bradforda DeLonga, profesora ekonómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley, že hroziaca kríza presahuje aspoň o jednu radovú hodnotu všetky krízy od roku 1933, sa teraz modlia alebo smejú. Dôvodom na smiech môže byť len predpoklad, že sa profesor pomiatol. A tak nám kríza chodí a pozoruje zástupy modliacich sa.
Skolabovala veľká investičná banka Lehman Brothers. Nasledovalo hodenie záchranného kolesa pre jednu z najväčších poisťovní sveta AIG a pokračovanie krízy na burze akcií na Wall Street. Situácia sa dostala až tak ďaleko, že na čas sa prakticky zastavilo poskytovanie pôžičiek medzi európskymi a americkými bankami. Do najhoršej krízy od finančného kolapsu z roku 1998 sa dostala aj ruská burza. Len na Slovensku nič.
Pokazená platňa. Našinec pochopil, že svetová finančná kríza ho bezprostredne ohrozuje, až v tretiu septembrovú sobotu, keď mimoriadne zasadla vláda. Výsledkom bol návrh otvoriť druhý dôchodkový pilier na ďalšieho pol roka. Najviac poškodiť môže kríza práve sporiteľov v kapitalizačnom pilieri. Ľudia tak majú dostať šancu rozhodnúť sa, či v systéme chcú zotrvať, alebo nie. „Ak sa pozrieme na niektoré údaje z prostredia dôchodkových správcovských spoločností, musím dnes povedať, že je to absolútne najohrozenejší segment, ktorý prichádza na rad, ak si zoberieme dôsledky finančnej krízy,“ povedal Robert Fico. Podľa neho aj ministra financií Jána Počiatka je potrebné prísnejšie regulovať dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). „Vysoké straty sa týkajú väčšiny sporiteľov, pretože iba štyri percentá sporiteľov majú peniaze v konzervatívnych fondoch,“ zdôraznil znalecky predseda vlády.