Miliardári uťahujú opasky
Aj východoeurópski superbiznismeni zažívajú krušné časy. S novým rebríčkom prišiel poľský týždenník Wprost. Na finančnej kríze najviac strácajú ruskí oligarchovia. Majetok väčšiny z nich sa totiž prvýkrát v ich podnikaní scvrkol a kríza donútila boháčov predávať podiely. Kým minulý rok sa stovka najbohatších pýšila majetkom 390 miliárd dolárov, čo bolo o polovicu viac ako rok predtým, dnes majú menej o dvadsať miliárd. Rusku a východnej Európe tak dnes kraľuje štyridsaťdvaročný finančník Sulejman Kerimov s takmer 25 miliardami dolárov. Rok preňho začal dobre. Výhodne predal svoje podiely v Gazprome a Sberbanke, z ktorých časť však zainvestoval do akcií finančných korporácií Morgan Stanley, Credit Suisse či UBS. Poliaci druhé miesto prisúdili Renatovi Achmetovovi – hutníckemu magnátovi s 23 miliardami na konte. O Ukrajincovi s vplyvom v najväčšej politickej Strane regiónov sa v krajine hovorí ako o „kmotrovi“, bez ktorého súhlasu sa nedá na Ukrajine založiť alebo „vybieliť“ banka. Tretím najbohatším miliardárom Východu je päťdesiatšesťročný finančník Gennadij Timčenko. Prezývaný aj „pokladník Kremľu“ z čias Vladimira Putina. O štvrté miesto sa delia rovnako finančníci a priemyselníci Michail Prochorov a Oleg Deripaska. Za dlhší koniec ťahá M. Prochorov. Začiatkom roka predal O. Deripaskovi za trinásť miliárd dolárov tretinový podiel v ťažobnom koncerne Norilsk Nickel. Hodnota firmy odvtedy padla takmer päťnásobne. Do prvej dvadsiatky najbohatších sa nedostal žiaden Slovák a len jediný Čech – Petr Kellner.
automobilka Volkswagen nebude zatiaľ prepúšťať a očakáva aj v tomto roku nárast predaja Prevádzkovateľ viedenského akciového trhu Wiener Börse kúpi väčšinový podiel Burzy cenných papierov v PraheMiliardár Kirk Kerkorian predáva časť podielu vo Forde
Investície
Rolexky zachraňujú Island
Nie všetok biznis na vlne finančnej krízy upadá. Prototyp pádu ekonomiky Island sa zameral na oveľa stabilnejšiu investíciu. Islanďania začali vo veľkom kupovať luxusné hodinky Rolex. Tie na hodnote ani v čase krízy nestrácajú. Frank Michelsen, ktorý ako jediný distribuuje hodinky Rolex v ostrovnej krajine, tvrdí, že sa mu výrazne zvýšil predaj. Presnejšie číslo neuviedol z obavy, že ho ľudia začnú považovať za človeka, ktorý zneužíva krízu na svoje obohatenie. Podľa F. Michelsena chcú obyvatelia ostrova niečo, čo môžu mať v ruke, pretože už videli, ako sa čísla na monitore rozptýlili ako dym. Svetoznáme rolexky dnes Islanďania kupujú v hodnote rádovo niekoľko tisíc eur za kus. Chcú tak investovať do budúcnosti a zabezpečiť dedičstvo pre svojich potomkov či ich so ziskom predať v zahraničí, vysvetľuje F. Michelsen. V rodisku krízy v Amerike ide iný biznis – knihy. Ľudia v nich hľadajú vysvetlenie krízy. Kníhkupectvám zarábajú finančné tituly či životopisy úspešných podnikateľov. Na mene tak v najhorších časoch profituje aj jeden z najbohatších ľudí sveta Warren Buffett, ktorého životopis Snowball (Snehová guľa) sa stal bestsellerom.