Ak sa ľudia boja o svoje peniaze, môžu prestúpiť z rastového do opatrnejšie investujúceho fondu
Druhý dôchodkový pilier nevynáša, preto chce slovenský kabinet znovu umožniť ľuďom vrátiť sa spolu s nasporenými peniazmi do prvého piliera. V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok ráta s tým, že túto možnosť využije 150-tisíc ľudí. Opozícia dokonca navrhuje trvalé otvorenie druhého piliera.
Pre mnohých Slovákov je druhý dôchodkový pilier prvým stretnutím s investovaním. Dovtedy poznali len bankové produkty, pri ktorých presne vedeli, aký úrok dostanú. Pri dôchodkovom sporení síce presný úrok nepoznali, ale stačilo im vedieť, že sa bude ich výnos odvíjať od hodnoty cenných papierov, do ktorých bude daný fond investovať.
Až súčasná finančná kríza, v dôsledku ktorej klesli aj výnosy dôchodkových fondov, dala mnohým dôchodkovým sporiteľom pocítiť, v čom sa investovanie odlišuje od sporenia. Človek, ktorý investuje, musí rátať s tým, že na istý čas sa môže dostať do mínusu. To by ho však nemalo odradiť od toho, aby svoje peniaze predčasne vybral a svoju investíciu tak zavŕšil stratou. Dôchodkové fondy neumožňujú ľuďom len tak si zobrať svoje peniaze a odniesť si ich trebárs na vkladnú knižku alebo ich schovať doma pod vankúšom. Ak by to išlo, mnohí sporitelia by pravdepodobne v súčasnosti neváhali a peniaze s veľkými stratami vyberali. Svedčí o tom situácia v podielových fondoch. Len čo začali fondy padať, investori začali vo veľkom vyberať svoje peniaze. Len za prvé tri októbrové týždne tak z fondov odišlo vyše 14 miliárd korún.